W październiku 2019 r. przedstawiałem zagadnienia związane z potencjalnymi konsekwencjami, wynikającymi z naruszania obowiązków członkowskich w WADA. Rozważania zostały oparte na przykładzie International Taekwon-Do Federation z siedzibą w Austrii (dalej: ITF), którą na skutek braków sprawozdawczych ograniczono w uprawnieniach sygnatariusza. Wczoraj, decyzją Komitetu Wykonawczego WADA, przywrócono ITF do statusu pełnoprawnego członka.
Przypomnę, że jednym z dokumentów uzupełniających postanowienia Światowego Kodeksu Antydopingowego (dalej: Kodeks) jest International Standard for Code Compliance by Signatories (dalej: ISCCS). Zgodnie z jego art. 8.5.2., WADA, nie częściej niż co 3 lata przesyła sygnatariuszom Kwestionariusz Zgodności z Kodeksem (dalej: CCQ), który muszą uzupełnić i wysłać w odpowiednim terminie. Celem ankiety jest dokonanie samooceny i samodzielnego zgłoszenia zgodności z Kodeksem oraz zasygnalizowanie wszelkich potencjalnych naruszeń.
ITF uchybiło owemu terminowi, w efekcie czego nałożono na nią szereg sankcji, opisanych szerzej w blogu, do którego odnośnik znajduje się powyżej.
Po zastosowaniu względem ITF ograniczeń, WADA, bazując na art. 9.1.1. i następnych ISCCS, zwróciła się do ITF o wdrożenie środka naprawczego w postaci wypełnienia i przedłożenia CCQ, niezbędnego do usunięcia stanu niezgodności z prawem wewnętrznym WADA.
Art. 9.1.1. International Standard for Code Compliance by Signatories
When Non-Conformities are identified, the objective will be to assist the Signatory through dialogue and support to correct the Non-Conformities and so achieve and maintain full Code Compliance.
Z uwagi na dostarczenie prawidłowo uzupełnionego kwestionariusza, przesłanka naruszenia przepisów WADA w tym zakresie odpadła. Z tego też powodu wydanie korzystnej decyzji dla ITF było jedynym właściwym rozstrzygnięciem.
Aby uniknąć ewentualnych wątpliwości, w ślad za oficjalnym stanowiskiem WADA wskazuję, że obecnie w ramach WADA funkcjonują trzy federacje reprezentujące sport taekwon-do – World Taekwon-Do Federation i dwie międzynarodowe federacje (w tym ITF). Jak zostało zaznaczone na początku, niniejsza sprawa dotyczy federacji z siedzibą w Wiedniu (Austria). Dwie międzynarodowe federacje taekwon-do zostały sygnatariuszami Kodeksu przed przyjęciem przez Komitet Wykonawczy WADA polityki określającej warunki, jakie muszą spełniać nowe organizacje, które chcą zostać sygnatariuszami Kodeksu. Dlatego też po wejściu w życie nowych przepisów w dalszym ciągu mogły pozostawać członkami WADA, pomimo że nie są traktowane przez MKOl jako oficjalny przedstawiciel dyscypliny.
Kolejnym krokiem w omawianym przypadku będzie weryfikacja odpowiedzi i informacji zawartych w kwestionariuszu, z których WADA przygotuje specjalny raport. Na jego podstawie będzie można definitywnie ustalić, czy na chwilę obecną ITF postępuje zgodnie z zasadami ujętymi w Kodeksie, czy niezbędnymi będą dalsze działania naprawcze.
(fot. pixabay)