Odwołanie od orzeczenia komisji lekarskiej MSW

03.06.2020, 10:00

O zdolności do pełnienia służby przez funkcjonariuszy niektórych służb (m. in. Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, czy Służby Więziennej), a także o ocenie stanu zdrowia funkcjonariuszy oraz o ustaleniu uszczerbku na zdrowiu doznanego w związku z pełnieniem służby orzekają specjalne komisje lekarskie podlegające Ministrowi spraw wewnętrznych. W pierwszej instancji są to rejonowe komisje lekarskie, a w drugiej instancji Centralna Komisja Lekarska. W dzisiejszym wpisie chciałbym zająć się opisem fragmentu postępowania, w którym jest ono przenoszone z pierwszej do drugiej instancji, a więc precyzyjniej: wnoszeniem odwołania od decyzji komisji rejonowej.

Procedurę postępowania przed komisjami lekarskimi podlegającymi MSW, reguluje przede wszystkim ustawa z dnia 28 listopada 2014 r. o komisjach lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych. Jeśli chodzi zaś o odwołanie i postępowanie przed Centralną Komisją Lekarską, to odpowiednie przepisy znajdują się w rozdziale 2, w art. od 42 do 47.

Zgodnie z  art. 42 ustawy odwołanie przysługuje osobie badanej oraz podmiotowi, który skierował ją na badanie. Odwołanie musi zostać złożone na piśmie w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia komisji rejonowej, do Centralnej Komisji Lekarskiej za pośrednictwem Komisji Rejonowej (oznacza to, że odwołanie należy wysłać pocztą do Komisji Rejonowej, z oznaczeniem nagłówku pisma, że jest ono kierowane do Komisji Centralnej ,,za pośrednictwem” Komisji Rejonowej). Metoda przesyłania za pośrednictwem powoduje to, że wraz z przekazaniem odwołania do Centralnej Komisji, Komisja Rejonowa przekazuje dokumentację medyczną z postępowania w pierwszej instancji.

Co do treści odwołania, to nie musi być ono szczególnie obszerne. Zgodnie z treścią art. 42 ustawy, zaskarżyć można część lub całość orzeczenia,  a odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia.  W związku z taką treścią tego przepisu należy zaznaczyć, że odwołanie musi zawierać jedynie kilka elementów obligatoryjnych. Przede wszystkim należy wskazać kto skarży i co skarży (data wydania oraz sygnatura akt sprawy przed komisją rejonową). Dodatkowo należy wskazać, czy zaskarża się decyzję w całości czy w części. Sformułować należy również uzasadnienie oraz nie musi być ono szczegółowe. W związku z tym, że do postępowania przed komisjami MSW, na podstawie art. 4 ustawy stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego, odnosząc się do analogicznego przepisu z tego kodeksu, należy stwierdzić, że w związku z tym że uzasadnienie nie musi być szczegółowe, należy w nim zawrzeć przynajmniej oświadczenie o tym, że skarżący nie jest zadowolony z treści orzeczenia (właściwie nie trzeba wskazywać żadnych innych zarzutów – co nie oznacza, że nie trzeba).

Po wniesieniu odwołania Centralna Komisja ma 30 dni na jego rozpoznanie. Termin ten może zostać przedłużony na 60 dni, gdy komisja stwierdzi, że jest konieczne przeprowadzenie dodatkowych badań.

Centralna komisja nie może wydać nowego orzeczenia na niekorzyść osoby badanej, natomiast sama treść orzeczenia może przybrać następującą treść: utrzymanie w mocy zaskarżonego orzeczenia albo uchylenie zaskarżonego orzeczenia w całości lub w części i wydajnie nowego, albo uchylenie zaskarżonego orzeczenia i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia przez rejonową komisję lekarską.

W pozostałym zakresie postępowanie przed Centralną Komisją przebiega podobnie do postępowania przed Komisją Rejonową.

Podkreślenia wymaga, że tak jak do całego postępowania przed Komisjami, na podstawie art. 4 ustawy, do odwołań, również stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Regulacje Ustawy w tym zakresie są bardzo podobne do tych kodeksowych, więc samo odwołanie do Kpa nie ma zbyt dużego znaczenia na przebieg postępowania, ale należy mieć to na uwadze.

Odwołanie do KPA, wywołuje jednak jeden istotny efekt. Decyzje wydawane przez Centralną Komisję Lekarską podlegają zaskarżeniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym (tam jednak nie podlegają już kontroli merytorycznej, a jedynie zgodności z przepisami regulującymi przebieg postępowania).

Na podstawie powyższego widać, że sporządzenie odwołania od Rejonowej Komisji Lekarskiej MSW jest możliwe. Ustawa nie stawia wysokich wymogów formalnych dla tego środka odwołania. Wymagania są wzorowane na tych stawianych odwołaniom w zwyczajnym postępowaniu administracyjnym, w związku z czym można wzorować się również na odwołaniach sporządzonych na postawie Kodeksu postępowania administracyjnego.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×