W ostatnim czasie bardzo często można spotkać się z głosami, że każdy przedsiębiorca ma obowiązek wpisania się do BDO (Bazy danych o produktach i opakowaniach) ze względu na posiadanie statusu posiadacza odpadów. Jak można się domyślić stwierdzenie takie nie jest do końca prawidłowe, i to aż z dwóch powodów.
Po pierwsze, obowiązek ten nie obejmuje wszystkich posiadaczy odpadów, a tych o których mowa w art. 50 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy o odpadach – czyli wytwórców odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów z wyłączeniem posiadaczy odpadów, którzy uzyskali pozwolenie zintegrowane oraz posiadaczy odpadów, którzy uzyskali pozwolenie na wytwarzanie odpadów. Grono podmiotów zobowiązanych zawęża również zwrot ,,zobowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów”, gdyż co prawda, obowiązek jej prowadzenia mają co do zasady, wszyscy posiadacze, ale z kilkoma wyjątkami. Nie muszą tego robić m.in. podmioty nie będące przedsiębiorcami i wykorzystujące odpady na potrzeby własne lub wytwórcy odpadów komunalnych (odpadów powstających w gospodarstwach domowych lub odpadów które ze względu na swój skład są podobne do odpadów powstających w gospodarstwach domowych z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych). Zwłaszcza to drugie wyłączenie jest dość istotne, gdyż większość z podmiotów gospodarczych produkuje de facto jedynie odpady komunalne, a więc takie dla których prowadzenie ewidencji nie jest obowiązkowe.
Po drugie, stwierdzenie zamieszczone w pierwszym akapicie jest nietrafne, gdyż wpis do którego zobowiązany jest posiadacz odpadów na podstawie przepisów ustawy o odpadach, nie jest wpisem do BDO, ale wpisem do Rejestru prowadzonego przez marszałka województwa. Pomyłka wynika najprawdopodobniej stąd, że dane zawarte w Rejestrze marszałka, znajdują się automatycznie w BDO, co oznacza że jeśli podmiot dokona wpisu do Rejestru, to jego dane można znaleźć również w Bazie danych o produktach i opakowaniach.
Po przedstawieniu powyższych uwag należy podkreślić, że nie każdy przedsiębiorca ma obowiązek wpisu do BDO (a właściwie do rejestru marszałka). Można wręcz użyć sformułowania, że większość podmiotów nie będzie miała takiego obowiązku. Będzie to wynikało przede wszystkim z tego, że jedynymi odpadami jakie będą wytwarzać i posiadać to odpady komunalne (takie jak w gospodarstwie domowym), a dla takiego typu odpadów, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, a więc również nie ma obowiązku wpisu do Rejestru.