Nieoznaczenie waluty w wekslu nie powoduje jego nieważności

28.04.2015, 13:21

Dzisiejszym wpisem chciałbym poruszyć zagadnienie ważności weksla w świetle niedawnego orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 17 kwietnia 2015 r., sygn. akt III CZP 11/15.

Biorąc pod uwagę, że weksle są ściśle sformalizowanymi papierami wartościowymi, przypomnijmy w pierwszej kolejności wymogi, jakie Prawo wekslowe stawia treści weksla trasowanego oraz weksla własnego. I tak, zgodnie z art. 1 Prawa wekslowego, weksel trasowany powinien zawierać:

1)   nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;

2)   polecenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;

3)   nazwisko osoby, która ma zapłacić (trasata);

4)   oznaczenie terminu płatności;

5)   oznaczenie miejsca płatności;

6)   nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;

7)   oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;

8)   podpis wystawcy wekslu.

Z kolei w zakresie wymogów weksla własnego art. 101 Prawa wekslowego wymienia:

1)   nazwę "weksel" w samym tekście dokumentu, w języku, w jakim go wystawiono;

2)   przyrzeczenie bezwarunkowe zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej;

3)   oznaczenie terminu płatności;

4)   oznaczenie miejsca płatności;

5)   nazwisko osoby, na której rzecz lub na której zlecenie zapłata ma być dokonana;

6)   oznaczenie daty i miejsca wystawienia wekslu;

7)   podpis wystawcy wekslu.

W przywołanej na wstępnie uchwale Sądu Najwyższego istota sprawy sprowadzała się do udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy w świetle art. 1 ust. 2 Prawa wekslowego oraz art. 101 ust. 2 Prawa wekslowego, brak określenia w poleceniu lub przeczeniu zapłaty waluty, w której zapłata powinna nastąpić, skutkuje nieważnością weksla, przy czym konieczne dodać należy, iż w przedmiotowej sprawie nazwa waluty zamieszczona była w prawym górnym rogu weksla.

Warto również zaznaczyć, że co do zasady z treści samego weksla – pod rygorem jego nieważności - powinna wynikać zarówno sama kwota, jak i waluta w której zapłaty nastąpi. Niemniej jednak Sąd Najwyższy stanął w przywołanej uchwale na stanowisku, że nie powoduje, w świetle art. 1 pkt 2 w związku z art. 2 Prawa wekslowego oraz w świetle art. 101 pkt 2 w związku z art. 102 Prawa wekslowego, nieważności weksla brak określenia waluty, w której ma nastąpić zapłata oznaczonej sumy pieniężnej, w samym poleceniu lub przyrzeczeniu zapłaty tej sumy, gdy nazwa waluty znajduje się w oznaczeniu sumy pieniężnej zamieszczonym, zgodnie z utrwaloną praktyką, w prawym górnym rogu dokumentu weksla.

Z powyższego orzeczenia wynika zatem, że określenie waluty w wyłącznie prawnym górny rogu weksla (bez jej oznaczenie w treści weksla) nie spowodowuje – zdaniem Sądu Najwyższego – nieważności weksla. Można zatem wyjść z założenia, że dokonanie „adnotacji” co do waluty w rogu weksla, pozwala na ustalenie rzeczywistej woli stron co treści stosunku wekslowego, co nie pozwala z kolei na uznanie tak wypełnionego weksla za nieważny.

Pomimo ww. orzeczenia sugerujemy jednak ścisłe przestrzeganie wymagań formalnych weksla określonych w Prawie wekslowym celem nienarażania się na ewentualną nieważność weksla.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×