Banałem byłoby napisanie, że jeśli ktoś chce prowadzić działalność gospodarczą musi mieć stronę internetową. Współcześnie, jest to narzędzie nieodzowne do pozyskiwania klientów i informowania ich o swoich produktach i świadczonych usługach. Okazuje się jednak, że w obrocie gospodarczym są podmioty, które nie tyle muszą mieć stronę internetową, co MUSZĄ ją mieć. Pisząc wyraz ,,MUSZĄ” wielkimi literami, mam na myśli to, że wymóg korzystania z firmowej strony internetowej nie jest jedynie wymogiem rynkowym, a wymogiem prawnym.
Od 1 stycznia 2020 r. w Kodeksie Spółek Handlowych znajduje się nowy przepis – art. 5 § 5 KSH, zgodnie z którym: ,,Spółka akcyjna i spółka komandytowo-akcyjna prowadzą własne strony internetowe i zamieszczają także na tych stronach, w miejscach wydzielonych na komunikację z akcjonariuszami, wymagane przez prawo lub ich statuty ogłoszenia pochodzące od spółek.”
Podsumowując, od początku tego roku, ustawodawca wymaga, aby każda spółka akcyjna oraz spółka komandytowo-akcyjna posiadała stronę internetową, a dodatkowo wymaga zamieszczania na takiej stronie ogłoszeń pochodzących od spółek wymaganych przez prawo lub ich statuty.
Na stronach internetowych należy zamieszczać przede wszystkim informacje o firmie spółki, jej siedzibie i adresie; sądzie rejestrowym, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numerze KRS, NIP oraz informację o wysokości kapitału zakładowego (art. 127 i 374 KSH).
Dodatkowo ogłoszeniami, o których mowa w art. 5 §5 KSH, będą przede wszystkim te które zgodnie z art. 4023 KSH ma obowiązek zamieszczać na stronie internetowej spółka publiczna, czyli: ogłoszenie o zwołaniu walnego zgromadzenia; informację o ogólnej liczbie akcji w spółce i liczbie głosów z tych akcji w dniu ogłoszenia, a jeżeli akcje są różnych rodzajów - także o podziale akcji na poszczególne rodzaje i liczbie głosów z akcji poszczególnych rodzajów; dokumentację, która ma być przedstawiona walnemu zgromadzeniu; projekty uchwał lub, jeżeli nie przewiduje się podejmowania uchwał, uwagi zarządu lub rady nadzorczej spółki, dotyczące spraw wprowadzonych do porządku obrad walnego zgromadzenia lub spraw, które mają zostać wprowadzone do porządku obrad przed terminem walnego zgromadzenia; formularze pozwalające na wykonywanie prawa głosu przez pełnomocnika lub drogą korespondencyjną, jeżeli nie są one wysyłane bezpośrednio do wszystkich akcjonariuszy.
Zaznaczając powyższe obowiązki należy również określić jakie konsekwencje mogą wiązać się z ich naruszeniem. W przypadku nieposiadania strony internetowej, niezamieszczania na niej wymaganych informacji lub posiadania na nich nieaktualnych informacji, mogą pojawić się dwa rodzaje konsekwencji. Pierwszy z nich to możliwość skorzystania przez nieprawidłowo poinformowanego o walnym zgromadzeniu akcjonariusza z uprawnienia do wytoczenia powództwa o unieważnienie lub uchylenie podjętej uchwały (o ile przepis przewiduje w danym przypadku zamieszczenie informacji o walnym zgromadzeniu na stronie internetowej). Drugim rodzajem konsekwencji jest kara grzywny do 5.000,00 zł dla, odpowiednio, członków zarządu albo komplementariuszy, na podstawie art. 595 KSH, wynikająca z niezamieszczenia na stronie internetowej informacji o których mowa w art. 374 i 127 KSH.
Szczerze mówiąc, wydaje mi się mało prawdopodobne, żeby spółki działające w formie spółek akcyjnych albo komandytowo-akcyjnych nie posiadały stron internetowych. Mimo to przypominam, jeśli działacie w takich formach, a nie macie strony internetowej, to jak najszybciej ją załóżcie, a jeśli macie stronę internetową, to pamiętajcie aby uaktualniać zamieszczane na nich informacje dotyczące spółki, gdyż zaniedbanie tego może się wiązać z opisanymi wyżej konsekwencjami.