Licencje trenerskie w polskiej piłce nożnej cz. 3

22.03.2024, 06:00

Licencje trenerskie w polskiej piłce nożnej cz. 3

Wracamy do tematu licencji trenerskich poruszanego już ostatnio na łamach prawosportowe.pl, dzisiaj będzie o karach za prowadzenie zespołu przez trenera bez licencji, a także o trenerach zagranicznych i tych, którzy awansowali z drużyną ligę wyżej a nie mają uprawnień oraz tych, którzy kształcą się i zdobywają odpowiednią licencję. Zapraszam do lektury!

Zgodnie z art. 21 ust. 1 Uchwały nr I/9 z dnia 30 stycznia 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie licencji trenerskich uprawniających do prowadzenia zespołów uczestniczących w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce (dalej: Uchwała), naruszenie postanowień niniejszej Uchwały, w postaci prowadzenia zespołu Ekstraklasy, I, II ligi, CLJ U-19, CLJ U-17, U15 mężczyzn, CLJ U 18 i CLJ U 16 kobiet oraz Ekstraklasy Futsalu Mężczyzn i Ekstraligi kobiet podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych PZPN przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej, powoduje zastosowanie kar dyscyplinarnych.

Są one wysokie i dotkliwe. Klub Ekstraklasy za pierwszy mecz prowadzony przez trenera bez wymaganej licencji jest karany karą pieniężna w wysokości 100 000 złotych. Za drugi mecz taka kara wynosi już 200 000 złotych, a trzeci mecz i kolejne - dwukrotność ostatniej nałożonej na klub kary. Trzeba wspomnieć, że nie ma tutaj „widełek” kary finansowej i tak jest zresztą w przypadkach prowadzenia zespołu przez trenera bez licencji w niższych ligach, z tym, że tam kary są niższe.

W przypadku klubu I ligi, za pierwszy mecz - kara pieniężna wynosi 50 000 złotych, za drugi - 100 000 złotych, a za trzeci - dwukrotność ostatniej nałożonej na klub kary.

Kluby drugoligowe płacą mniej, bo w przypadku pierwszego meczu - kara pieniężna wynosi 25 000 złotych, drugiego – 50 000 złotych, a trzeciego - dwukrotność ostatniej nałożonej na klub kary.

Dla klubów: CLJ U-19, CLJ U-17 mężczyzn, CLJ U 18 kobiet, Ekstraklasy Futsalu mężczyzn i Ekstraligi kobiet kary wynoszą: 10 000 złotych za pierwszy mecz, 20 000 złotych za drugi i za trzeci mecz - dwukrotność ostatniej nałożonej na klub kary.

Klub III ligi płaci za prowadzenie zespołu przez trenera bez licencji: za pierwszy mecz –10 000 złotych, za drugi -  20 000 złotych, a za trzeci mecz – karą jest weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Dla klubów uczestniczących w rozgrywkach: CLJ U-15 mężczyzn i CLJ U 16 kobiet kara wynosi za pierwszy mecz –2000 złotych, za drugi - 4000 złotych, a trzeci mecz kończy się weryfikacją zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Realizacja tych postanowień należy do Komisji Dyscyplinarnej PZPN, a postępowanie odbywa się na podstawie Regulaminu Dyscyplinarnego PZPN.

Teraz o karach na niższych szczeblach rozgrywek. Zgodnie z art. 22 ust. 1 Uchwały, naruszenie postanowień niniejszej Uchwały oraz prowadzenie zespołu piłki nożnej pozostałych, niż wymienione w art. 21 ust. 1 klas rozgrywkowych, podczas rozgrywek mistrzowskich i pucharowych przez trenera nie posiadającego ważnej licencji trenerskiej, powoduje zastosowanie kar dyscyplinarnych, o których poniżej.

Klub uczestniczący w rozgrywkach: IV ligi za pierwszy mecz prowadzony przez trenera bez licencji zostaje ukarany karą pieniężna w wysokości 2000 złotych, za drugi mecz – karą pieniężną 4000 złotych, a trzeci taki mecz to weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Klub ligi/klasy Okręgowej, ligi wojewódzkiej juniorów starszych chłopców (A1 i A2) i młodszych ( B1 i B2 ), I ligi, II ligi kobiet, I, II ligi futsalu mężczyzn i kobiet za pierwszy mecz jest karany karą pieniężną 1000 złotych, za drugi mecz – kara pieniężna 2000 złotych, a trzeci mecz – weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Klub seniorów klasy A, klasy B, klasy C, zespołów dziecięcych i młodzieżowych (od C1 do G2), III, IV, V ligi kobiet oraz lig młodzieżowych dziewcząt (od A1 do C2 ) i pozostałych lig futsalu mężczyzn i kobiet za pierwszy mecz karany jest karą pieniężną wysokości 500 złotych, za drugi– karą 1000 złotych, a trzeci – to weryfikacja zawodów jako walkower (3:0) dla zespołu przeciwnego.

Co do trenera posiadającego zagraniczną licencję, który zamierza pracować z polskim zespołem, to zgodnie z art. 24 Uchwały, musi on przed podjęciem pracy przedstawić do Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN/ właściwego dla danego WZPN organu ds. licencjonowania trenerów ważną licencję uprawniającą do prowadzenia zespołu na właściwym poziomie rozgrywek, wydaną przed macierzystą federację, będącą stroną konwencji UEFA o Wzajemnym Uznawaniu Kwalifikacji Trenerskich. Trener posiadający zagraniczną licencję, przed przystąpieniem do prowadzenia zespołu uczestniczącego w rozgrywkach piłki nożnej w Polsce, musi zarejestrować się na platformie PZPN 24, składając w szczególności skan posiadanej licencji. Klub zatrudniający trenera posiadającego zagraniczną licencje ma obowiązek udzielenia wszelkiej niezbędnej pomocy przy procesie rejestracji w systemie PZPN.  Trener posiadający licencję zagraniczną, za pośrednictwem systemu informatycznego PZPN24 dostępnego pod adresem: www.pzpn24.pzpn.pl – występuje do Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN/ właściwego dla danego WZPN organu ds. licencjonowania trenerów o wyrażenie zgody na zatrudnienie go w klubie. Za wydanie zgody, pobrana zostanie opłata administracyjna – szczegóły w Uchwale.

Trenerzy, którzy kontynuują pracę na podstawie licencji/zgody uzyskanej w zakończonym sezonie w dalszym ciągu mają możliwość prowadzenia zespołu, którego dotyczyła zgoda w danej klasie rozgrywkowej bez posiadania wymaganej dla danej klasy rozgrywkowej licencji. W takim przypadku wydawana jest takiemu trenerowi warunkowo zgoda na prowadzenie zespołu w danej klasie rozgrywkowej na okres jednego sezonu (art. 25 ust. 1 Uchwały). W przypadku piłki młodzieżowej zgoda ta może być przedłużana (każdorazowo na okres 1 sezonu) do poziomu Junior C1/Junior C2 w danym klubie. W przypadku drużyn młodzieżowych od C2 do A1 na poziomie lig/klas okręgowych lub klas niższych zgoda nie jest wymagana, trener może kontynuować pracę.

Natomiast, zgodnie z art. 26 Uchwały, trenerzy, którzy uzyskali z prowadzonym przez siebie zespołem awans do ligi wymagającej od trenera posiadania wyższej licencji, w dalszym ciągu mają możliwość prowadzenia tego zespołu w wyższej klasie rozgrywkowej. W takim przypadku wydawana jest takiemu trenerowi warunkowo zgoda na prowadzenie zespołu w danej klasie rozgrywkowej na okres jednego sezonu. Zgoda ta może być przedłużana (każdorazowo na okres jednego sezonu/ do końca sezonu) do momentu zakończenia pracy trenera w klubie, w którym uzyskał awans.

Trenerzy, którzy uczestniczą w kursie UEFA PRO mogą wystąpić do Zespołu ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów o wydanie zgody na prowadzenie zespołu uczestniczącego w rozgrywkach ekstraklasy lub I ligi. W takim przypadku trenerowi może zostać wydana warunkowo zgoda na prowadzenie danego zespołu ekstraklasy lub I ligi na okres trwania kursu. i dotyczyć może wyłącznie jednego zespołu ekstraklasy lub I ligi. Zespół ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów cofa wydaną zgodę w przypadku usunięcia trenera z kursu lub jego rezygnacji z udziału w kursie.

Trenerzy, którzy uczestniczą w kursie UEFA Goalkeeper A mogą wystąpić do Zespołu ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów o wydanie zgody na prowadzenie zespołu uczestniczącego w rozgrywkach ekstraklasy. W takim przypadku trenerowi może zostać wydana warunkowo zgoda na prowadzenie danego zespołu ekstraklasy na okres trwania kursu i dotyczyć może wyłącznie jednego zespołu ekstraklasy. Zespół ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów cofa wydaną zgodę w przypadku usunięcia trenera z kursu lub jego rezygnacji z udziału w kursie.

Trenerzy, którzy uczestniczą w kursie UEFA A mogą wystąpić do Zespołu ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów/ właściwego WZPN w przypadku IV ligi o wydanie zgody na prowadzenie zespołu uczestniczącego w rozgrywkach III lub IV ligi. W takim przypadku trenerowi może zostać wydana warunkowo zgoda na prowadzenie danego zespołu III lub IV ligi na okres trwania kursu i dotyczyć może wyłącznie jednego zespołu III lub IV ligi. Zespół ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów/ właściwy WZPN cofa wydaną zgodę w przypadku usunięcia trenera z kursu lub jego rezygnacji z udziału w kursie.

Natomiast trenerzy, którzy uczestniczą w kursie UEFA B i legitymują się ważną licencją UEFA lub Grassroots C mogą wystąpić do odpowiedniego WZPN o wydanie zgody na prowadzenie zespołu uczestniczącego w rozgrywkach ligi/klasy Okręgowej lub młodzieżowych rozgrywkach w kategoriach junior A1 – Junior C2. W takim przypadku trenerowi może zostać wydana warunkowo zgoda na prowadzenie danego zespołu rozgrywkach ligi/klasy Okręgowej lub młodzieżowych rozgrywkach w kategoriach junior A1 – Junior C2 na okres trwania kursu i dotyczyć może wyłącznie jednego zespołu rozgrywkach ligi/klasy Okręgowej lub młodzieżowych rozgrywkach w kategoriach junior A1 - Junior C2. WZPN cofa wydaną zgodę w przypadku usunięcia trenera z kursu lub jego rezygnacji z udziału w kursie.

Powyższe zgody, są wydawane przez Zespół ds. Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN w przypadku klubów: Ekstraklasy, I, II ligi, Futsal Ekstraklasy, CLJ U19, CLJ U17, CLJ U15 i Ekstraligi, I i II ligi kobiet oraz CLJ U15, CLJ U16 i CLJ U18 kobiet. W przypadku pozostałych klas rozgrywkowych – zgody są wydawane przez właściwy dla danego WZPN organ ds. licencjonowania trenerów

 

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×