Czasami zdarza się tak, że zawodnik piłki nożnej tej tradycyjnej „trawiastej” gra jednocześnie w futsal, a zawodnik futsalu gra w piłkę nożną „trawiastą”. Zawsze, gdy rozpoczyna się sezon futsalowy dostajemy na portal prawosportowe.pl pytania typu: „jestem zawodnikiem okręgówki, czy mogę grać w ekstraklasie futsalu w innym klubie?”. Na to pytanie odpowiemy poniżej, a w sukurs przyjdzie nam Uchwała nr VII/104 z dnia 30 lipca 2024 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie łączenia przez zawodników gry w piłkę nożną i futsal (dalej: Uchwała).
Rzeczona uchwała weszła w życie z dniem podjęcia, tj. 30 lipca br. i zastąpiła Uchwałę nr V/82 z dnia 25 maja 2017 roku Zarządu PZPN w sprawie statusu zawodników występujących w rozgrywkach futsalu. Ta „starsza” straciła swoją moc.
W art. 1 znajdują się definicje pojęć, które poniżej w całości zaprezentujemy. W rozumieniu Uchwały przez „Dyscyplinę” rozumie się piłkę nożną lub futsal. „Klubem macierzystym” jest klub, w którym zawodnik jest potwierdzony i z którym jest związany obowiązującym kontraktem o profesjonalne uprawianie piłki nożnej lub reprezentuje go jako amator. „Klubem drugiej dyscypliny” jest w rozumieniu Uchwały - klub, w którym zawodnik jest uprawniony do gry w drugiej dyscyplinie na zasadzie łączenia gry.
Kolejne pojęcie to „łączenie gry” czyli reprezentowanie przez zawodnika klubu drugiej dyscypliny. Za „sezon rozgrywkowy” uważa się okres od 1 lipca danego roku do 30 czerwca roku następnego. „Zawodnikiem” w rozumieniu Uchwały jest zawodnik amator lub profesjonalny. „Zawodnik profesjonalny” to zawodnik potwierdzony do klubu macierzystego i związany z nim obowiązującym kontraktem o profesjonalne uprawianie piłki nożnej, a „zawodnik amator” to zawodnik potwierdzony do klubu macierzystego i reprezentujący go jako amator.
Jak już przebrnęliśmy przez słowniczek, to pora na najważniejsze postanowienie Uchwały czyli art. 2 ust. 1. Zgodnie z nim, „Zawodnik może być potwierdzony jednocześnie tylko w jednym klubie, przy czym dopuszcza się możliwość Łączenia gry przez tego zawodnika, z uwzględnieniem postanowień niniejszej Uchwały”.
Łączenie gry przez Zawodnika w danym Sezonie rozgrywkowym jest możliwe wyłącznie po wcześniejszym uprawnieniu go do gry w danym Sezonie rozgrywkowym w Klubie macierzystym (art. 2 ust 2 Uchwały).
W art. 3 Uchwały znajduje się ważne WYŁĄCZENIE. Zgodnie z ust. 1, w sytuacji, gdy Klub macierzysty uczestniczy w danym Sezonie rozgrywkowym zarówno w rozgrywkach piłki nożnej i Futsalu, Zawodnik nie może reprezentować innego klubu na zasadzie Łączenia gry.
Zgodnie natomiast z art. 3 ust. 2, postanowienia ust. 1 nie mają zastosowania w sytuacji, gdy z uwagi na wiek Zawodnika, nie jest możliwe uprawnienie go do gry w drugiej Dyscyplinie w jakiejkolwiek drużynie dowolnej kategorii wiekowej Klubu macierzystego.
Art. 4 stanowi, że zawodnicy mogą być potwierdzeni maksymalnie do trzech klubów w ciągu Sezonu rozgrywkowego. Z tym, że w Sezonie rozgrywkowym Zawodnik może uczestniczyć w oficjalnych meczach danej Dyscypliny jedynie w dwóch klubach, chyba, że w sytuacji Łączenia gry, Zawodnik może uczestniczyć, w Sezonie rozgrywkowym, w oficjalnych meczach tylko jednego Klubu drugiej dyscypliny. Zatem zmienił klub macierzysty to może w tej swojej „pierwszej” dyscyplinie grać w dwóch klubach i do tego dokłada grę w jednym klubie, ale tylko jednym w dyscyplinie tego swojego „drugiego wyboru”.
W przypadku Zawodników amatorów nie jest wymagana zgoda Klubu macierzystego na Łączenie gry. Z kolei, Zawodnicy profesjonalni mogą łączyć grę w danym Sezonie rozgrywkowym po wcześniejszym uzyskaniu, za pośrednictwem systemu Extranet, zgody Klubu macierzystego. Zgoda Klubu macierzystego może być udzielona nie wcześniej niż po rozpoczęciu danego Sezonu rozgrywkowego (art. 5 ust. 1 i 2 Uchwały).
Zgodnie z art. 5 ust. 3, w przypadku wycofania przez Klub macierzysty, za pośrednictwem systemu Extranet, zgody na Łączenie gry w Klubie drugiej dyscypliny, o której mowa w ust. 2, Zawodnik traci uprawnienie do gry w Klubie drugiej dyscypliny, który reprezentował na zasadzie Łączenia gry w terminie 7 dni od jej wycofania.
Kolejne kluczowe postanowienie znajduje się w art. 5 ust. 4. Zgodnie z nim zawodnicy profesjonalni nie mogą zawrzeć kontraktu o profesjonalne uprawianie piłki nożnej z Klubem drugiej dyscypliny, który reprezentują na zasadzie Łączenia gry. Tam mogą grać tylko jako amatorzy. Z kolei w przypadku zmiany przynależności klubowej Zawodnika profesjonalnego i potwierdzenia go do innego klubu jako Zawodnika profesjonalnego, uprawnienie Zawodnika do gry w Klubie drugiej dyscypliny, który reprezentował na zasadzie Łączenia gry zostaje automatycznie cofnięte.
W takiej sytuacji, ponowne uprawnienie Zawodnika do gry w tym klubie będzie możliwe po uzyskaniu stosownej zgody nowego Klubu macierzystego. I jak była mowa powyżej zawodnik nie może zmienić klubu, w którym następuje Łączenie gry.
Zgodnie z postanowieniami art. 6 Uchwały, Ekwiwalent za wyszkolenie zawodnika w okresie łączenia gry przysługuje jedynie klubowi macierzystemu.