Komu przysługuje świadczenie postojowe

30.03.2020, 08:00

W związku z uchwaloną w dniu 28 marca 2020 r. ustawą wprowadzającą tzw. tarczę antykryzysową nie sposób jest omówić całości uregulowanych tam zmian.

Stąd skupię się na jednym z uregulowań, które doraźnie mogą pomóc poszkodowanym przez skutki ostatnich wydarzeń.

Jednym z elementów wsparcia ma być tzw. świadczenie postojowe, które  przysługiwać ma co do zasady prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, a także osobom wykonującym umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług.

Osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje jeżeli rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 r. i nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz jeżeli przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe był o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku, względnie zawiesiła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej po dniu 31 stycznia 2020 r. oraz przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli umowa cywilnoprawna została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 r. i przychód z umowy cywilnoprawnej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

Świadczenie postojowe co do zasady wynosi 80 proc. minimalnego wynagrodzenia (ok. 2080 zł).

Uwaga! Przyznana pomoc przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.

Ustawa nie definiuje przestoju. Wymienione w ustawie warunki (przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie przekraczał 15 tys. 681 zł, czy w przypadku osób samozatrudnionych przychód w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku musi spaść o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego) nie odnoszą się do pojęcia przestoju. Zgodnie z definicją językową „przestój” to „przerwa”, „postój”. Czyli jeżeli zatem przedsiębiorca, czy osoba zatrudniona na umowę cywilnoprawną spełni podstawowe warunki do przyznania tego świadczenia, ale będzie wykonywać swe czynności zawodowe przez cały miesiąc bez przerwy, choćby nie uzyskując w tym czasie ani grosza, to czy przysługuje jej wtedy świadczenie postojowe? Ustawodawca tego nie wyjaśnia, co może się stać w przyszłości źródłem problemów natury interpretacyjnej.

 

(fot. pixabay)

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×