Często na łamach prawosportowe.pl piszemy o kobietach w sporcie. Ostatnia nasza koleżanka – Kinga Kania pisała o modzie na kobiety w sporcie. Jest taka moda, także, a może i w szczególności w piłce nożnej. Biorąc pod uwagę specyfikę tej dyscypliny pewnie zarobki nigdy nie będą równe, ale patrząc jak na przestrzeni lat rozwinęła się kobieca piłka nożna, widać, że zrobiła ona niesamowity postęp. Zwłaszcza na zachodzie, bo u nas jeszcze jest wiele do zrobienia, w rozgrywkach najwyższych klas rozgrywkowych kobiet uczestniczą przede wszystkim kluby, które znamy z męskiej odmiany piłki nożnej i to nierzadko te z samego topu.
Jak spojrzymy na rozgrywki Ligi Mistrzyń UEFA to w finałach poza typowo kobiecymi zespołami takimi jak 1. FFC Turbine Poczdam, szwedzkim Tyresö i 1. FFC Frankfurt, grają drużyny, których męskie odpowiedniki należą do europejskiego topu czyli Olympique Lyon (nota bene 8-krotny zdobywca i 2-krotny finalista LM Pań – przyp. MŻ), VfL Wolfsburg, Paris Saint-Germain, FC Barcelona czy Chelsea. Areny finałów tez niczego sobie, takie jak Juventus Stadium, Anoeta w San Sebastian czy londyńskie Craven Cottage (Fulham) i Stamford Bridge (Chelsea) też dodają smaku tym meczom.
W naszej lidze na razie jeszcze mało tych typowo „męskich” firm. Jest Śląsk Wrocław, Pogoń Szczecin, ale próżno szukać w Ekstralidze więcej nazw klubów z męskiej Ekstraklasy. Jest oczywiście Górnik Łęczna, ale męski odpowiednik występuje w II lidze czyli na trzecim poziomie.
Może lekiem na to byłby obowiązkowy wymóg posiadania drużyny kobiecej przez każdy klub występujący o licencję na grę w Ekstraklasie, I lidze czy II lidze (tej męskiej)? Ale tę dyskusję pozostawmy innym.
Sporo klubów kobiecej piłki nożnej w Polsce to kluby pasjonatów mające przede wszystkim drużynę kobiet, z których najbardziej utytułowane to: Czarni Sosnowiec, czy Medyk Konin. Oczywiście myślimy też o tych niewymienionych w artykule i wielkie brawa dla nich.
Pisałem ostatnio o zmianach dokonanych na początku roku przez Zarząd PZPN w regulaminach rozgrywek kobiecych, szczegóły tutaj, a już mamy kolejną zmianę i brawo dla Zarządu PZPN, bo jest to zmiana wprowadzająca wyższe premie dla uczestników rozgrywek kobiecych – premie, których wysokość zależy od miejsca w rozgrywkach. Premie będą wyższe i to sporo, ale przede wszystkim bardziej dostępne. Do tej pory były tylko dla najlepszej trójki w Ekstralidze. Kluby, które zajmowały miejsca 1-3 w tabeli końcowej Ekstraligi otrzymywały nagrody finansowe w wysokości: - mistrz - 200 000 PLN netto; wicemistrz - 100 000 PLN netto, a II wicemistrz - 50 000 PLN netto.
Te „nowe” pieniądze na pewno pomogą w rozwoju piłki kobiecej w Polsce. Z tym, że jako osoba obserwująca od wielu lat polską piłkę nożną apeluję by nie szły tylko na kontrakty, ale też na szkolenie młodzieży, „narybku”, z którego wyrośnie kolejny Robert Lewandowski czy Ewa Pajor.
Zmiany wysokości „premii” za miejsca w rozgrywkach zostały wprowadzone Uchwała nr III/41 z dnia 27 marca 2023 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr VII/86 z dnia 13 czerwca 2022 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Rozgrywek o Mistrzostwo Ekstraligi, I ligi kobiet i II ligi kobiet na sezon 2022/2023 i następne.
I tak zgodnie z nowym brzmieniem § 12 ust. 5 Uchwały nr VII/86, w zależności od zajętego miejsca w tabeli końcowej Ekstraligi, poszczególne kluby otrzymają nagrody finansowe w wysokości:
- mistrz - 300 000 PLN netto;
- wicemistrz - 150 000 PLN netto;
- III miejsce - 75 000 PLN netto;
- IV miejsce - 45 000 PLN netto;
- V miejsce - 40 000 PLN netto;
- VI miejsce - 35 000 PLN netto;
- VII miejsce - 30 000 PLN netto;
- VIII miejsce - 25 000 PLN netto;
- IX miejsce - 20 000 PLN netto;
- X miejsce - 15 000 PLN netto;
- XI miejsce - 10 000 PLN netto;
- XII miejsce - 5 000 PLN netto.
Zgodnie z § 12 ust. 6 Uchwały pieniądze za zajęte miejsce otrzymają tez kluby I ligi. Będzie to o wiele mniej niż Ekstralidze, ale się przyda.
I tak za I miejsce będzie to 40 000 PLN netto; za II miejsce - 30 000 PLN netto; za III miejsce - 15 000 PLN netto; za IV miejsce - 10 000 PLN netto; za V miejsce - 9000 PLN netto; za VI miejsce - 8000 PLN netto; za VII miejsce - 7000 PLN netto; za VIII miejsce - 6000 PLN netto; za IX miejsce - 5000 PLN netto; za X miejsce - 4000 PLN netto; za XI miejsce - 3000 PLN netto i za XII miejsce - 2000 PLN netto.
Wypłata nagród nastąpi po wystawieniu przez klub odpowiedniego dokumentu obciążeniowego, a nowelizacja uchwały weszła w życie z dniem podjęcia, co z kolei oznacza, iż za dobiegający końca sezon 2022/2023 premie wypłacane będą na podstawie stawek, o których mowa powyżej.