Dochodzenie roszczeń z not odsetkowych

26.05.2015, 11:03

Ostatnio, sporo piszemy na tematy związane z odsetkami. Wpisy na ten temat odnajdziecie tu i tu. Tematy, o których tam mowa to najczęściej sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, więc dziś temat bardziej ogólny, dotyczący zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów.

Dzisiejszy wpis traktuje o popularnych sytuacjach, w których firma skupująca długi zawarła z wierzycielem umowę przelewu wierzytelności. Niejednokrotnie takie transakcje dotyczą całych paczek „długów”, wśród których często sprzedawane są  tzw. „noty odsetkowe”.

Przypominam, że takie dokumenty księgowe sporządzane są najczęściej dla faktur i rachunków, które zostały opłacone przez dłużnika po terminie i dotyczą de facto skapitalizowanych odsetek od nieterminowych płatności, obliczanych za okres zamknięty.

Wydawałoby się, że jest to prosta sprawa do dochodzenia przed sądem – mamy przecież uznaną kwotę główną w postaci opłaconej faktury, od której następnie liczymy odsetki i kapitalizujemy je w formie odrębnego roszczenia.

Przy czym należy mieć na uwadze, i jest to uwaga skierowana do obu stron procesu, że ciężar dowodu w postępowaniu sądowym jest przerzucony na powoda. W świetle art. 6 Kodeksu cywilnego dla wykazania roszczenia opartego na tzw. „nocie odsetkowej” nie jest wystarczające wykazanie przez powoda, że zawarł umowę nabycia wierzytelności od innego podmiotu gospodarczego, oraz że wezwał pozwanego do zapłaty należności.

Konieczne jest również wykazanie, że roszczenie z „noty odsetkowej” istnieje. Powód winien zatem wskazać jakiego rodzaju należności wierzytelność miała by dotyczyć. Samo stwierdzenie, że należność dotyczy „roszczeń odsetkowych” nie jest wystarczające, nie precyzuje bowiem sposobu rozliczenia dokonanych wpłat wynikających z należności głównej, będącej podstawą wystawienia „noty odsetkowej”, ani zasad naliczenia odsetek (stopa procentowa, daty wymagalności), co w konsekwencji nie pozwala na sądową ocenę zasadności tych naliczeń.

Stwierdzenie, że należność dotyczy „roszczeń odsetkowych” przerzuca na powoda obowiązek wykazania, że nastąpiła zwłoka w płatności pierwotnej wierzytelności, na podstawie której wystawiono notę odsetkową, wskazanie okresu którego ta nota dotyczyła i wskazanie sposobu naliczenia odsetek. Jeżeli któraś z tych okoliczności nie zostanie wykazana, powód musi się liczyć z ryzykiem oddalenia powództwa.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×