Decyzja ws Kiko Casilli, jako przykład walki z rasizmem w angielskiej piłce nożne

06.03.2020, 12:00

28 lutego 2020 r. niezależna Regulatory Commission (dalej: Komisja), działająca w ramach The Football Association (angielskiego związku piłkarskiego) wydała decyzję dyscyplinarną w sprawie bramkarza Leeds United – Kiko Casilli[1]. Dopuścił się on zachowania o zabarwieniu rasistowskim, co spotkało się z dotkliwą karą. W dzisiejszym blogu przedstawię okoliczności, zarzuty oraz główne motywy rozstrzygnięcia, które znalazły się w uzasadnieniu Komisji.

Okoliczności zdarzenia

28 września 2019 r. został rozegrany mecz pomiędzy Charlton Athletic FC i Leeds United FC w ramach rozgrywek Championship (drugi poziom rozgrywkowy w Anglii). Na krótko przed 72 minutą gospodarze z Charlton zdobyli rzut rożny. Przed jego wykonaniem doszło do przepychanki pomiędzy napastnikiem Jonathanem Leko, a Kiko Casillą, spowodowanej utrudnianiem bramkarzowi przez napastnika w zajęciu optymalnej pozycji. Obu zawodników rozdzielił arbiter spotkania. Wykonany w 72 minucie rzut rożny nie zakończył się zdobyciem gola. Kiko Casilla wybił piłkę, po czym skierował do Jonathana Leko słowa „you f***ing nigger”.

Zarzuty

W związku z popełnionym czynem, FA zarzuciła Kiko Casilla naruszenie dwóch zasad określonych w dokumencie  „Rules of the Association”, a mianowicie zasady E3.1. w związku z E3.2.

E3.1 Rules of the Association

A Participant shall at all times act in the best interests of the game and shall not act in any manner which is improper or brings the game into disrepute or use any one, or a combination of, violent conduct, serious foul play, threatening, abusive, indecent or insulting words or behaviour.

E3.2 Rules of the Association

A breach of Rule E3(1) is an “Aggravated Breach” where it includes a reference, whether express or implied, to any one or more of the following : ethnic origin, colour, race, nationality, religion or belief, gender, gender reassignment, sexual orientation or disability. Mandatory minimum sanctions are applicable to certain Aggravated Breaches. Further provisions as to sanctions applicable to Aggravated Breaches are found in The Association’s Disciplinary Regulations.

Słowa kierowane przez bramkarza Leeds do Jonathana Leko w ocenie FA miały bezsprzecznie niedozwolony, obelżywy charakter. Co więcej zachowanie to zostało uznane za „naruszenie kwalifikowane” z uwagi na odniesienia do rasy, koloru skóry i pochodzenia etnicznego.

Rozstrzygnięcie Regulatory Commission

Głównym zadaniem Komisji w przedmiotowym postępowaniu było ustalenie, czy rzeczywiście podczas opisanego wyżej incydentu padły cytowane słowa. Aby rozwiać wątpliwości w stopniu umożliwiającym podjęcie prawidłowej decyzji, w toku postępowania przesłuchano szereg świadków, włączając w to m.in. Kiko Casillę, Jonathana Leko, zawodników z obu drużyn, a także sędziego i innych oficjeli meczowych. Zebrany w ten sposób materiał dowodowy umożliwił Komisji stwierdzenie w pkt 111 decyzji następujących faktów:         

               1) podczas incydentu wypowiedziane zostały słowa „you f***ing nigger”,

               2) słowa te wypowiedział Kiko Casilla,

               3) słowa te zostały zaadresowane lub skierowane do Jonathana Leko.

Kara

W efekcie, biorąc pod uwagę § 47 Disciplinary Regulations - General Provisions, zgodnie z którym minimalną karą za przewinienie tego typu jest zawieszenie na 6 meczów oraz możliwość zaostrzenia tej kary w uzasadnionych przypadkach, Komisja nałożyła na Kiko Casillę karę 8 meczów zawieszenia. Jednocześnie doprecyzowała, że chodzi o pełne 8 meczów pierwszej drużyny Leeds United, rozegranych w rozgrywkach krajowych.

Dodatkowo na podstawie § 46.1 Komisja zarządziła, iż bramkarz ma przystąpić i ukończyć w sposób satysfakcjonujący FA, do 31 maja 2020 r., osobisty program edukacyjny, którego szczegóły zostaną mu przekazane przez federację. Brak zadośćuczynienia temu środkowi w odpowiednim terminie spowoduje natychmiastowe zawieszenie zawodnika ze wszelkiej działalności związanej z piłką nożną do czasu ukończenia programu z odpowiednim wynikiem.

Ponadto wobec Kiko Casilli orzeczono grzywnę w wysokości £60,000, odnotowano przedmiotowe naruszenie na wypadek przyszłych postępowań dyscyplinarnych i zobowiązano do poniesienia kosztów postępowania przed Komisją.

Podsumowanie

Opisana sprawa modelowo wpisuje się w trend stanowczej walki z wszelkiego rodzaju aktami nienawiści na stadionach piłkarskich. Sama kara zdaje się być adekwatna, zważywszy na zachowanie bramkarza w trakcie, bezpośrednio po zdarzeniu i podczas postępowania. Warto podkreślić, że równie ważną, co sama sankcja jest jej nieuchronność. Śledząc czynności podejmowane przez organy dyscyplinarne FA, system obowiązujący w angielskiej piłce jawi się jako skuteczny. Niewątpliwie ciekawym rozwiązaniem jest zobligowanie do uczestnictwa w indywidualnych programach edukacyjnych, jednakże trudno stwierdzić w jakim stopniu przyczyniają się one do poprawy zachowania obwinionego.

(fot. metro.co.uk)

 

[1] Dostępna na stronie FA: http://www.thefa.com/news/2020/mar/03/kiko-casilla-written-reasons-030320

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×