Zgodnie z treścią art. 720 Kodeksu cywilnego „dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy lub tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości”. Jak wynika z powyżej zacytowanej definicji umowa pożyczki może dotyczyć jedynie pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku. Wskazać również wypada, że ustawa nie wprowadza obowiązku zawarcia umowy pożyczki w określonej formie, z zastrzeżeniem wyjątku gdy wartość umowy pożyczki przekracza 500 PLN - w takiej sytuacji powinna ona być stwierdzona na piśmie dla celów dowodowych.
Jeżeli chodzi o treść umowy pożyczki to jej obowiązkowym elementem jest określenie jej przedmiotu. W wypadku pieniędzy, należy podać ich wartość, natomiast co do rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku wymagane jest sprecyzowanie ich ilości i jakości. Ponadto, umowa powinna zawierać oznaczenie stron łącznie z określeniem obowiązku zwrotu przedmiotu pożyczki. Jeśli umowa nie zawiera takiego terminu przyjmuje się, w ślad za art. 723 KC, że przedmiot pożyczki należy zwrócić w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Natomiast wypowiedzenie umowy pożyczki jest jednostronnym oświadczeniem woli, z którego powinno wynikać, że wierzyciel w sposób stanowczy i bezwarunkowy żąda zwrotu pożyczki. Warto również podkreślić, że dającemu pożyczkę, zgodnie z art. 721 KC przysługuje specyficzne uprawnienie, którego celem jest ochrona interesów majątkowych. Innymi słowy, może on odstąpić od umowy i odmówić wydania jej przedmiotu chyba, że wiedział – lub z łatwością mógł się dowiedzieć – o złym stanie majątkowym kontrahenta.
Ostatnią istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy umowie pożyczki jest bardzo krótki termin przedawnienia roszczenia o wydanie przedmiotu pożyczki. Zgodnie z art. 722 KC „roszczenie biorącego pożyczkę o wydanie przedmiotu pożyczki przedawnia się z upływem sześciu miesięcy od chwili, gdy przedmiot miał być wydany”.