Zachowek jest formą zabezpieczenia interesów najbliższej rodziny po śmierci spadkodawcy. Prawo do zachowku, czyli inaczej uprawnienie do żądania od spadkobiercy lub osoby obdarowanej przez spadkodawcę zapłaty określonej sumy pieniężnej przysługuje bowiem ściśle określonym członkom najbliższej rodziny spadkodawcy: dzieciom, wnukom, małżonkowi, rodzicom. Roszczenie z tytułu zachowku, tak jak inne roszczenia majątkowe, może jednak ulec przedawnieniu. Warto zatem wiedzieć, kiedy upływa termin ważności tego roszczenia oraz w jakich okolicznościach bieg roszczenia może zostać przerwany.
Zgodnie z art.1007 §1 i 2 KC roszczenia z tytułu zachowku ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat od daty zaistnienia tytułu powołania do spadku. Należy zwrócić uwagę na datę rozpoczęcia biegu terminu w zależności od tego, czy dziedziczenie następuje z testamentu czy w trybie ustawowym. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu. Ogłoszenie testamentu następuje w trybie postępowania nieprocesowego, zgodnie z przepisami art. 646 i nast. KPC. Sąd lub notariusz może ogłosić testament dopiero po otrzymaniu dowodu śmierci spadkodawcy.
Natomiast roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się z upływem lat pięciu od otwarcia spadku, a więc wraz z chwilą śmierci spadkodawcy.
We wcześniejszym okresie czasu obowiązywał 3- letni termin przedawnienia roszczeń o zachowek. Od 23 października 2011 r. obowiązuje nowelizacja do kodeksu cywilnego, która wydłużyła ten termin do 5 lat.
Warto również zaznaczyć, że przerwanie biegu przedawnienia roszczenia o zachowek skutkuje tym, iż termin ten biegnie od nowa, a więc przez kolejne 5 lat. Bieg tego terminy może zostać przerwany przez wystąpienie z powództwem o zapłatę zachowku, złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej przeciwko zobowiązanemu oraz złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.