Kiedy wystartują żużlowcy?

15.03.2021, 06:00

Pytanie cokolwiek prowokujące, bowiem za trzy tygodnie zaplanowano początek rozgrywek Ekstraligi żużlowej oraz niższych lig żużla w Polsce. W zasadzie, co roku w Święta Wielkanocne te rozgrywki startowały, chyba, że święta były późno, bo w połowie kwietnia, to tydzień, dwa wcześniej. Ubiegły sezon, stojący już pod znakiem epidemii koronawirusa ruszył o wiele później? Czy tak będzie i w tym roku, czy uda się dotrzymać zaplanowanych terminów inauguracji 3-5 kwietnia 2021 roku.

Raczej uda się dochować tych terminów, ale też organizatorzy rozgrywek czyli spółka Ekstraliga Żużlowa i Polski Związek Motorowy podobnie jak inne polskie związki sportowe prowadzące współzawodnictwo sportowe wiedzą już w tym roku, według jakich procedur i protokołów prowadzić rozgrywki i jest to już takie zaskoczenie w ubiegłym roku, kiedy w zasadzie w całej Europie sport „stanął” na dwa miesiące do połowy maja.

Dochodzą co prawda jeszcze z niektórych klubów sygnały, że warto byłoby rozpocząć rozgrywki z publicznością na trybunach, choćby w ograniczonym zakresie, 25% lub 50% widzów na trybunach jak w ubiegłym roku i że warto wstrzymać się ze startem właśnie do tego czasu, kiedy publiczność będzie mogła pojawić się na trybunach. Jak wiemy kluby żużlowe mają spore przychody z dnia meczowego i przychody z biletów i karnetów stanowią sporą część budżetów klubowych.

Prawda jest jednak taka, że racji rozwoju sytuacji „odmrożenia” trybun nie należy się raczej spodziewać, nawet bym powiedział z dużą pewnością, że na razie stadiony dla widzów otwarte nie zostaną. Trzeba więc liczyć się z brakiem publiczności. Ligi, które grają stosują różne protokoły sanitarne, regulaminy sanitarne. I takie mamy też w rozgrywkach żużlowych. Sporo emocji w środowisku, z racji sytuacji finansowej klubów i znacznego wzrostu kosztów w budżetach klubów wywołała ostatnia – datowana na piątek 12.03.2021 roku – zmiana Regulaminu Sanitarnego PZM – kluby eWinner 1.Ligi Żużlowej, 2.Ligi Żużlowej. Otóż znalazł się w nim wymóg przeprowadzania testów przed rozgrywkami ligowymi w okresie rozgrywania sparingów i treningów punktowanych.

W zasadach postępowania przed sezonem znalazły się następujące postanowienia:

Zasady postępowania przed rozpoczęciem rozgrywek:

  1. Treningi na torze przed rozpoczęciem rozgrywek muszą odbywać się według zasad określonych w niniejszym regulaminie.
  2. W przypadku organizacji zawodów sparingowych wszystkie osoby w nich uczestniczące (ekipy, osoby funkcyjne, itp.) muszą posiadać negatywne wyniki testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 wykonane techniką RT-PCR. Test musi zostać przeprowadzony na 48 godzin przed pierwszym sparingiem. Wyniki testów klub przesyła na adres e-mail: sanitarny@pzm.pl niezwłocznie po ich uzyskaniu. Zachowują one ważność do terminu badania, o którym mowa w pkt 3 poniżej.
  3. Przed pierwszą rundą rozgrywek Klub zobowiązany jest na własny koszt przeprowadzić testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 techniką RT-PCR wszystkim osobom uczestniczącym w meczu i uprawnionym do przebywania w strefach stadionu, w których jest to wymagane. Test musi zostać przeprowadzony na 48 godzin przed meczem. Wyniki testów klub przesyła na adres e-mail: sanitarny@pzm.pl niezwłocznie po ich uzyskaniu.”

Przepis nie jest może aż tak restrykcyjny jak w przypadku Ekstraligi, gdzie udział zawodnika w normalnym wewnętrznym treningu klubowym ma być poprzedzony testem, choć nie jest bezwzględne postanowienie, a tylko rekomendacja.  

Natomiast w klubach Ekstraligi, treningi na torze, przed rozpoczęciem zawodów sparingowych z udziałem danego klubu, muszą odbywać się według zasad określonych w regulaminie sanitarnym, z zaleceniem poddania się testom na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 techniką RT-PCR osób biorących udział w tych treningach.

Przed nowym sezonem w Regulaminie Sanitarnym PZM – kluby PGE Ekstraligi wprowadzono kilka zmian. Jedna z nich dotyczy regulacji w dziale „Obowiązki zawodników uczestniczących w rozgrywkach” i częstotliwości wykonywania testów. Zgodnie z pkt. 11, zawodnika oraz jego mechanicy i osoby z teamu mają teraz obowiązek poddawania się cyklicznym - a teraz już - nie rzadziej niż przed każdą kolejką rozgrywek, testom genetycznym na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 na koszt klubu techniką RT-PCR, zgodnie z harmonogramem ustalonym przez podmiot zarządzający. Taki obowiązek testowy mają też inne osoby (zarówno delegowane do obsługi zawodów lub treningów przez klub, jak i podmiot zarządzający) uczestniczące w rozgrywkach.

Na koniec jeszcze o rozszerzającym się obszarze, na którym obowiązują zaostrzone wymogi dla sportu i ograniczenia sportu amatorskiego. Od końca lutego obszarem szczególnie zagrożonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 jest województwo warmińsko-mazurskie. Od soboty 13 marca, jest nim również województwo pomorskie, a z kolei od dzisiaj – województwa mazowieckie i lubuskie. Oczywiście rozgrywki sportu zawodowego i młodzieżowego oraz treningi mogą się tam odbywać, natomiast nie dotyczy to sportu amatorskiego.

Na takim obszarze treningi i zawody mogą być organizowane tylko w przypadku:

- sportu zawodowego (zawodnicy na kontraktach o profesjonalne uprawianie sportu),

- zawodników pobierających stypendia sportowe (ministerialne, samorządowe, klubowe),

- członków kadry narodowej (tylko polskie związki sportowe), reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej,

- uprawiających sport w ramach ligi zawodowej (też kompetencja polskiego związku sportowe, a ponadto musiałaby taka liga funkcjonować już i to w formie spółki i kluby jako spółki i podpisana umowa między związkiem, a ligą),

- wreszcie dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.

Na terenie tych czterech województw zamknięte zostały hotele (wyjątkiem są hotele robotnicze i określone podróże służbowe). Ograniczona została działalność galerii handlowych, a wszystkie kina, teatry, muzea, galerie sztuki, kasyna, baseny, sauny, solaria i obiekty sportowe zostały zamknięte. W klasach 1-3 szkół podstawowych wprowadzono nauczanie hybrydowe.

W pozostałych 12 województwach możliwe jest natomiast także szkolenie i współzawodnictwo w ramach Akademickiego Związku Sportowego, przeprowadzanie kursów i egzaminów na licencje trenerskie oraz patenty żeglarskie i motorowodne, a także współzawodnictwo sportowe organizowane przez odpowiedni polski związek sportowy lub Polski Komitet Paraolimpijski i jego członków zwyczajnych, czyli wojewódzkie/okręgowe związki sportowe i kluby sportowe.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

читать далее
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

читать далее

У вас есть вопросы?

Позвоните по телефону +48 71 794 77 83

На веб-сайте используются файлы cookie, которые необходимы для комфортного использования веб-сайта. Вы можете изменить настройки файлов cookie в своем браузере в любое время. ×