W jednym z ostatnich blogów pisałem o możliwości przystąpienia do grupy w tzw. pozwie zbiorowym. Dziś nawiąże do umowy regulującej wynagrodzenie pełnomocnika w postępowaniu grupowym. Zgodnie z art. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym „Umowa regulująca wynagrodzenie pełnomocnika może określać wynagrodzenie w stosunku do kwoty zasądzonej na rzecz powoda, nie więcej niż 20% tej kwoty.”
Przykładowy zapis takiej umowy możecie znaleźć w umowie z reprezentantem grupy w pozwie zbiorowym przeciwko organizatorowi żużlowej SGP 2015 na Stadionie Narodowym w Warszawie (więcej tu).
W związku z lakoniczną treścią ustawy pojawia się pytanie, czy podane wynagrodzenie zawiera w sobie należny podatek VAT, czy mamy do czynienia z „czystym” wynagrodzeniem w kwocie netto, do którego należy doliczyć należny podatek?
W mojej ocenie podane przez ustawodawcę wynagrodzenie ma charakter brutto, tj. wraz z należnym podatkiem VAT. Wynika to poniekąd z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 9 maja 2014 r. o informowaniu o cenach towarów i usług, który wskazuje, że „W cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług (…).”
A co w sytuacji, kiedy ustalone w umowie z reprezentantem grupy wynagrodzenie przekracza 20% zasądzonej kwoty? Taki zapis należy oceniać w świetle art. 58 Kodeksu cywilnego. Jak wskazuje Sąd Okręgowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 28 lutego 2013 r. „nie ma podstaw do stwierdzenia, że naruszenie tego przepisu powoduje nieważność całej umowy z pełnomocnikiem. Ustawodawca nie zastrzegł takiego rygoru.” (sygn. I C 984/12: źródło: Portal Orzeczeń Sądów Powszechnych).
Żeby uniknąć powyższych wątpliwości, zasady ustalania wynagrodzenia pełnomocnika reprezentanta grupy należy formułować możliwie jak najprościej. W przywoływanej tu umowie z reprezentantem grupy w pozwie zbiorowym przeciwko organizatorowi żużlowej SGP 2015 na Stadionie Narodowym w Warszawie znalazły się następujące zapisy:
„Z tytułu wykonania przedmiotu umowy pełnomocnikowi przysługiwało będzie wynagrodzenie w wysokości 20% zasądzonej kwoty pieniężnej. Wynagrodzenie to będzie płatne w ciągu 14 dni od daty otrzymania środków pieniężnych, na podstawie wystawionej przez pełnomocnika faktury VAT. Obliczona w ten sposób kwota będzie całkowitą kwotą brutto wynagrodzenia pełnomocnika, zawierającą podatek VAT według aktualnie obowiązującej stawki.”
Ujęcie wynagrodzenia pełnomocnika w sposób opisany jak wyżej pozwoli uniknąć niejasności, które pojawiły się w powoływanym jak wyżej postanowieniu. Pozwany podnosił niedopuszczalność postępowania grupowego właśnie z uwagi na zapisy umowy z reprezentantem, które przewidywały pułap wynagrodzenia wyższy niż ustawowe 20 %. Ostatecznie sąd przyjął sprawę do rozpoznania w trybie pozwu zbiorowego, ale tylko z tego względu, że „ocena, czy wynagrodzenie faktycznie przekraczało 20% próg możliwa jest dopiero po zakończeniu sprawy, a nie na wstępnym etapie jej badania.”
Jak widać, nawet tak prosta pozornie rzecz jak zasady ustalania wynagrodzenia mogą budzić wątpliwości.
Kończąc wpis, przypominam, że nadal można zapisywać się do pozwu zbiorowego przeciwko organizatorowi żużlowej SGP 2015 na Stadionie Narodowym w Warszawie (jak się zapisać, znajdziecie tu).