Zgodnie z Przepisami Antydopingowymi MKOl i Światowymi Przepisami Antydopingowymi w Lekkoatletyce Athletics Integrity Unit (dalej: AIU) w dniu 11 sierpnia wszczęła postępowanie dyscyplinarne w celu ustalenia możliwych sankcji wynikających z udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 czterech zawodników uczestniczących w konkurencjach z lekkiej atletyki. Po wstępnym badaniu próbek okazało się bowiem, że w czterech z nich znajdowały się substancje niedozwolone lub zakazane na liscie WADA.
Niżej wymienieni są podejrzani o naruszenie przepisów antydopingowych w wyniku badań przeprowadzonych przez Międzynarodową Agencję Testową (ITA) podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020.
ITA, która jest odpowiedzialna za testy na Igrzyskach Olimpijskich w imieniu Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), stwierdziła naruszenie przepisów antydopingowych i tymczasowo zawiesiła poniższych zawodników już w trakcie Igrzysk:
- Sadik Mikhou (BRN) – 1500m – Obecność/stosowanie metody zabronionej (transfuzja krwi)
- Benik Abramyan (GEO) – Pchnięcie kulą – Obecność/stosowanie substancji zabronionej (DHCMT, Metandienone, Tamoxifen)
- Mark Otieno Odhiambo (KEN) – 100m – Obecność/stosowanie substancji zabronionej (metasteron)
Natomiast po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich w Tokio laboratorium kontroli antydopingowej w Tokio powiadomiło również ITA o dodatkowym niekorzystnym wyniku analizy z testów przeprowadzonych podczas Igrzysk:
- Chijindu Ujah (GBR) – 4X100m – Obecność/stosowanie substancji zabronionej (Ostarine i S-23)
Przypomnijmy, że Chijindu Ujah to brytyjski lekkoatleta specjalizujący się w biegach sprinterskich, który w konkurencji 4x100 m zdobył srebrny medal olimpijski.
Jego dotychczasowa kariera jest imponująca. Już w 2011roku biegł w finale biegu na 100 metrów podczas mistrzostw świata juniorów młodszych w Lille Metropole. W tym samym roku zdobył dwa medale igrzysk Wspólnoty Narodów młodzieży. Startował na mistrzostwach świata juniorów w Barcelonie, na których zajął 6. miejsce w finale biegu na 100 metrów. W 2013 został mistrzem Europy juniorów na dystansie 100 metrów. W 2016 wszedł w skład brytyjskiej sztafety 4 × 100 metrów, która sięgnęła po złoto mistrzostw Europy w Amsterdamie. Jest Półfinalistą światowego czempionatu w Londynie oraz złotym medalistą tej imprezy w sztafecie 4 × 100 metrów (z 2017).
W 2018 r. później powtórzył sukces w biegu rozstawnym podczas czempionatu Europy w Berlinie, natomiast w 2021 wszedł w skład brytyjskiej sztafety 4 × 100 metrów, która zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio.
AIU ściśle współpracowała z ITA podczas Igrzysk i dostarczyła informacje potrzebne do przeprowadzenia konkretnych testów docelowych na dwóch z czterech sportowców. AIU oczekuje teraz na zakończenie postępowania ITA przeciwko powyższym sportowcom, które określi, czy popełniono jakiekolwiek naruszenia przepisów antydopingowych i jakie konsekwencje (jeśli w ogóle) należy nałożyć w związku z Igrzyskami Olimpijskimi. Wszelkie konsekwencje wykraczające poza Igrzyska Olimpijskie, które zostaną nałożone na sportowców zgodnie z przepisami antydopingowymi World Athletics zostaną ustalone po zakończeniu postępowania ITA.
AIU została również powiadomiona o kolejnym niekorzystnym wyniku analizy próbki kenijskiego Odhiambo. 2 sierpnia akredytowane przez WADA laboratorium w Bloemfontein (RSA) potwierdziło niekorzystny wynik analizy w próbce pobranej 24 czerwca przez kenijską agencję antydopingową (ADAK). Na żądanie ADAK niezwłocznie przekazał AIU odpowiedzialność za prowadzenie. Ustalenie konsekwencji dla próbki nastąpi również po zakończeniu postępowania ITA przeciwko Odhiambo.
Athletics Integrity Unit (AIU) jest niezależnym organem utworzonym przez World Athletics, który zarządza wszystkimi kwestiami dotyczącymi uczciwości – zarówno dopingiem, jak i non-dopingiem – w sporcie lekkoatletycznym. Kompetencje AIU obejmują zwalczanie dopingu, ściganie osób zaangażowanych w manipulowanie wiekiem lub wynikami zawodów, badanie nieuczciwych zachowań w odniesieniu do przekazywania lojalności oraz wykrywanie innych wykroczeń, w tym przekupstwa i naruszeń zasad zakładów.
Rolą AIU jest usuwanie oszustw z naszego sportu i robienie wszystkiego, co w jego mocy, aby wspierać uczciwych sportowców na całym świecie, którzy poświęcają swoje życie osiąganiu swoich sportowych celów poprzez poświęcenie i ciężką pracę. Więcej informacji o AIU znajdą Państwo na oficjalnej stronie: https://www.athleticsintegrity.org/.