W dniu 8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Szereg zmian można zauważyć w przepisach dotyczących postępowania egzekucyjnego, a w szczególności w zakresie złożenia skargi na czynności komornika.
Dotychczas skarga na czynności komornika powinna być złożona do sądu przy którym działał komornik właściwy miejscowo dla miejsca zamieszkania/siedziby dłużnika nawet jeśli egzekucję prowadził komornik spoza właściwości ogólnej. Sąd przesyłał skargę komornikowi który w terminie 3 dni zobowiązany był na nią sądowi odpowiedzieć i ewentualnie ją uwzględnić. Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 767 § 5 KPC dodanym w drodze powyższej nowelizacji, od dnia 8 września 2016 r. skargę na czynności komornika wnosić się będzie bezpośrednio do komornika, który dokonał zaskarżonej czynności lub zaniechał jej dokonania, przy czym niezmieniony pozostał 7-dniowy termin do jej wniesienia. Jeżeli komornik oceni ją jako zasadną, to uwzględni ją w całości bez przekazywania do sądu. Przyjęto także, że komornik w terminie 3 dni od dnia otrzymania skargi będzie zobligowany do sporządzenia uzasadnienia zaskarżonej czynności, o ile nie zostało ono sporządzone wcześniej, albo wskazania przyczyn jej zaniechania i przekazania ich wraz ze skargą i aktami sprawy do właściwego sądu, chyba że skargę w całości uwzględnia. O uwzględnieniu skargi komornik zawiadamia skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy. Ponadto, w myśl zmienionych przepisów, skarga nie będzie przysługiwała już na zarządzenie komornika o wezwaniu do usunięcia braków pisma, na zawiadomienie o terminie czynności oraz na uiszczenie przez komornika podatku od towarów i usług.
Warto zauważyć, że przeprowadzona nowelizacja upraszcza procedury przesyłania dokumentacji poprzez ograniczenie czasochłonnego i kosztownego przekazywania korespondencji między sądem a komornikiem, a tym samym w sposób znaczący skraca czas rozpatrywania wniesionych skarg. Nastąpi również wyeliminowanie przypadków wniesienia skargi do niewłaściwego sądu oraz konieczności umarzania postępowania przez sąd w razie uwzględnienia skargi przez komornika. Podsumowując, można stwierdzić, iż nowe przepisy poprawią procedurę rozpatrywania skarg, co może przyczynić się do szybszej weryfikacji prawidłowości działań komorników oraz usprawnienia postępowania egzekucyjnego.