Zmiany w obostrzeniach związanych z pandemią

30.11.2021, 06:00

Szalejący na świecie i w Europie wariant Omikron wymusza na władzach poszczególnych Państw wprowadzanie nowych ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa. Różne są te zaostrzenia przepisów w zależności od kraju. W Polsce od dzisiaj i od jutra obowiązują lub obowiązywać będą przepisy ROZPORZĄDZENIA RADY MINISTRÓW z dnia 29 listopada 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dalej: Rozporządzenie z RM z 6 maja 2021 r.).

Skąd to rozróżnienie na „od dzisiaj” i „od jutra”? Przepis § 8 Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r. dotyczący zwalniania z obowiązku odbycia kwarantanny obowiązuje bowiem już od dziś, czyli 30 listopada 2021 roku, a pozostałe przepisy - od jutra, czyli od 1 grudnia 2021 roku.

Co do zasady, wszystkie „obostrzenia” czyli nakazy, zakazy, ograniczenia związane z wystąpieniem stanu epidemii zawarte w Rozporządzeniu z RM z 6 maja 2021 r obowiązywać będą do 17 grudnia 2021 roku (piątek). I tak wydłużeniu z 10 do 14 dni uległa obowiązkowa kwarantanna dla osób przybywających do Polski z krajów spoza strefy Schengen czyli przekraczających zewnętrzną granicę Unii Europejskiej, uregulowana w § 2 ust. 2 pkt 2 Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r..

Zmieniają się też nieco zasady dotyczące zwolnienia się z kwarantanny po przylocie w wyniku negatywnego testu na obecność wirusa (testu PCR). Od tej nowelizacji i dodaniu do treści § 3 Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r ust. 4a, zawierającego listę krajów, po powrocie z których nie ma „zwolnienia testem”. Przepis obejmuje osobę, która rozpoczęła podróż z terytorium Republiki Botswany, Królestwa Eswatini, Lesotho, Republiki Mozambiku, Republiki Namibii, Republiki Południowej Afryki albo Republiki Zimbabwe.

Taka kwarantanna 14-dniowa, bez możliwości jej skrócenia obejmuje także sportowców, trenerów, członków ekip wracających z zawodów w tych w/w krajach. Z pozostałych krajów nadal można wracać na dotychczasowych zasadach. § 3 ust. 2 pkt 17) Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r zwalnia bowiem z kwarantanny członków kadry narodowej polskich związków sportowych, członków sztabu szkoleniowego, lekarzy, fizjoterapeutów i sędziów sportowych, powracających do Rzeczypospolitej Polskiej ze zgrupowań zagranicznych lub z międzynarodowych zawodów organizowanych przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji.

Teraz również na zawody do Polski nie będą mogli przyjechać reprezentanci Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, Republiki Południowej Afryki i Zimbabwe, jeżeli podróż rozpoczynają w jednym z tych krajów. Z pozostałych krajach nadal można do Polski na zawody przybywać. § 3 ust. 2 pkt 12) Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r obejmuje nadal (poza oczywiście tymi paroma afrykańskimi wyjątkami) osoby biorące udział w charakterze zawodnika, członka sztabu szkoleniowego, lekarza, fizjoterapeuty lub sędziego, w międzynarodowych zawodach sportowych organizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo organizowanych przez międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do takiej federacji lub polski związek sportowy, a także przez akredytowanych dziennikarzy.

Warto dodać, że również każdy z pozostałych kilkudziesięciu wyjątków od kwarantanny nie obejmuje właśnie osób zaczynających podróż w Botswanie, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, Republice Południowej Afryki i Zimbabwe.

Zmianie uległy także przepisy § 3 ust. 5 Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r., które o stanowią o zwolnieniu z kwarantanny osoby przekraczającej granicę Rzeczypospolitej Polskiej, która rozpoczęła podróż z terytorium państwa nienależącego do strefy Schengen lub państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, z wyjątkiem państwa, które uzgodniło z Rzecząpospolitą Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, a nie są osobami zaszczepionymi.

Do tej pory okres realizacji obowiązku odbycia kwarantanny, o którym mowa w § 2 ust. 2, 18 i 23, przez taką osobę, ulegał skróceniu w przypadku uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy Rzeczypospolitej Polskiej w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia, a obowiązek odbycia kwarantanny uznawano się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego, o którym mowa w § 2 ust. 4 pkt 1 Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r.. Teraz natomiast będzie to nie 7, a 8 dni, a test będzie musiał być „molekularnym testem diagnostycznym RT-PCR”.

Nowe brzmienie ma także § 8 Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r., zgodnie, z którym w znowelizowanej „wersji”, obowiązku odbycia kwarantanny, o której mowa w art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, nie stosuje się wobec osoby, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych, z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, a także osoby zaszczepionej przeciwko COVID-19, która posiada unijne cyfrowe zaświadczenie COVID lub zaświadczenie o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 uznawane za równoważne z zaświadczeniami wydawanymi zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/953 z dnia 14 czerwca 2021 r. w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVID-19.

A teraz o ograniczeniach i zakazach w działalności biznesowej, w życiu codziennych, także tych dotyczących sportu, rekreacji, ale nie tylko, bo również zgromadzeń, w tym wesel i innych uroczystości.

Zatem, prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu: siłowni, klubów i centrów fitness oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z)  jest teraz dopuszczalne, pod warunkiem prowadzenia tej działalności z udziałem nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m powierzchni. Wcześniej było to 1 osoba na 10 m powierzchni.

Taka sama zmiana z 1 osoby na 10 m powierzchni na 1 osobę na 15 m powierzchni obowiązuje teraz także w przypadku prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności w zakresie urządzania gier hazardowych na automatach (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) oraz kasyn, a także koncertów, działalności domów kultury, animacji kulturalnej muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury prowadzących działalność wystawienniczą. Wymóg 1 osoby na 15 m powierzchni, zamiast 10 m powierzchni odnosi się teraz także do targów, wystaw, kongresów, konferencji, spotkań, pokojów zagadek lub domów strachu oraz sal zabaw, jak również do działalności bibliotek.

Ponadto prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, jest dopuszczalne pod warunkiem, że w pomieszczeniu, w którym prowadzona jest tego rodzaju działalność, przebywa jednocześnie nie więcej niż 100 osób, a nie jak dotychczas więcej niż 150 osób. Takie samo ograniczenie ze 150 na 100 osób obowiązuje też co do działalności polegającej na prowadzeniu miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.A) oraz pozostałej działalności rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.29.B).

Obłożenie w hotelach to teraz już nie 75%, a 50%. I takie samo procentowe ograniczenie wyrażone w 50%, a nie jak dotychczas w 75% dotyczy: restauracji i lokali gastronomicznych, koncertów i innych masowych form kultury, kin, wesołych miasteczek, parków rozrywki oraz co ważne dla sportu basenów, aquaparków i obiektów sportowych zamkniętych, przy czym basen, aquapark albo obiekt sportowy udostępnia się liczbie osób nie większej niż połowa obłożenia basenu, aquaparku albo obiektu oraz udostępnia się publiczności nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni - przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami. Do tych limitów 50% nie wlicza się osób zaszczepionych.

Ograniczona zostaje liczba uczestników, w przypadku działalności sportowej prowadzonej na otwartym powietrzu, poza obiektami sportowymi, pod warunkiem udziału w wydarzeniu, zajęciach sportowych lub współzawodnictwie sportowym już nie „nie więcej niż 500 osób”, a „nie więcej niż 250 osób”. Mamy więc ograniczenie o połowę.

Dodatkowo w placówkach pocztowych oraz salach zabaw może przebywać już nie tylko 1 osoba na 10 m powierzchni, ale 1 osoba na 15 m powierzchni.

I wreszcie, ostatnie nowelizowane przepisy Rozporządzenia z RM z 6 maja 2021 r., i tu w § 26: w ust. 1b w pkt 1 wyraz „150” zastępuje się wyrazem „100”. W ust. 10b w pkt 1 wyrazy „75%” zastępuje się wyrazami „50%”, a w ust. 15 w pkt 3 wyrazy „150 osób” zastępuje się wyrazami „100 osób”. Co się pod tym kryje?

Otóż, organizowanie lub udział w  zgromadzeniach w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach, jest możliwe z zastrzeżeniem, że maksymalna liczba uczestników nie może być większa niż 100, a było 150.

Zgromadzenia organizowane w ramach działalności kościołów i innych związków wyznaniowych mogą się odbywać, pod warunkiem, że w przypadku gdy zgromadzenie odbywa się w budynkach i innych obiektach kultu religijnego, znajduje się w nich, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m, nie więcej uczestników niż 50% (a nie 75% jak dotychczas) obłożenia budynku lub innego obiektu kultu religijnego, oprócz osób sprawujących kult religijny lub osób dokonujących pochowania, lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu, oraz że uczestnicy realizują nakaz zakrywania ust i nosa, o którym mowa w§ 25 ust. 1, z wyłączeniem osób sprawujących kult religijny.

I wreszcie imprezy i spotkania, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży, czyli np. wesela, chrzciny, komunie i konsolacje mogą być organizowane do 100 osób, a nie jak dotychczas - do 150.

Będziemy oczywiście reagować na zmiany, zwłaszcza te dotyczące życia sportowego i publikować na bieżąco, jakie są realia prowadzenia działalności.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×