Wzmocnienie stabilności kontraktowej w polskiej piłce nożnej (długość obowiązywania kontraktu, sankcje, ciąża)

17.08.2021, 07:00

Wzmocnienie stabilności kontraktowej w polskiej piłce nożnej (długość obowiązywania kontraktu, sankcje, ciąża)

W poprzednim odcinku rozpocząłem omawianie zmian wprowadzonych przez Polski Związek Piłki Nożnej do przepisów związkowych dotyczących statusu zawodników/zawodniczek profesjonalnych oraz do uchwały „minimalne wymagania”. Skoncentrowałem się na kwestii ciąży i macierzyństwa zawodniczek.

Dzisiaj pora na kolejne zmiany wprowadzone tą nowelizacją. Długość obowiązywania kontraktów piłkarskich tutaj na czoło wysuwa się kwestia czasu na jaki zawierany jest kontrakt. Kontrakt nie może zostać zawarty na okres krótszy niż do zakończenia sezonu rozgrywkowego, przy czym strony mogą uzgodnić, że Kontrakt obowiązuje do dnia następującego po dniu ostatniego meczu sezonu rozgrywkowego lub zakończenia miesiąca w którym odbył się ostatni mecz sezonu rozgrywkowego (art. 6 ust. 2 pkt a. Uchwały nr III/54 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej -Minimalne Wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej).

Kolejna kwestia to sankcje za nieuzasadnione naruszenie stabilności kontraktowej przez zawodnika lub przez klub. W przypadku nieuzasadnionego naruszenia stabilności kontraktowej, wobec takiej strony mogą zostać zastosowane sankcje dyscyplinarne określone w Regulaminie Dyscyplinarnym PZPN. W przypadku, gdy Piłkarski Sąd Polubowny PZPN w wyroku stwierdzi podstawy do orzeczenia sankcji, po uprawomocnieniu się wyroku PSP skieruje sprawę do Komisji Dyscyplinarnej PZPN (art. 9 i 10 Uchwały nr III/54 z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej - Minimalne Wymagania dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej).

I trzecia kwestia. To sankcje za nieterminowe wykonywanie zobowiązań finansowych przez kluby w stosunku do zawodników. Sankcje takie przewidziane są wobec klubu, w stosunku do którego w orzeczeniu Piłkarskiego Sądu Polubownego stwierdzono zwłokę z płatnością w wobec zawodnika o ponad 30 dni bez podstawy wynikającej z kontraktu. Klub może zostać ukarany przez Komisje Dyscyplinarną PZPN zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN (art. 10.1 Uchwały);

Co do zmian w Uchwale nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej to wprowadzono zakaz transferów pomostowych, sankcje za nieterminowe wykonywanie zobowiązań finansowych przez kluby w stosunku do innych klubów oraz wyjątki od zasady zmiany przynależności klubowej w okresie transferowym w stosunku do zawodniczek w związku z ich nieobecnością z powodu macierzyństwa.

Zakaz transferów pomostowych. Teraz żaden klub ani zawodnik nie mogą uczestniczyć w transferze pomostowym. Przyjmuje się domniemanie, chyba, że ustalono inaczej, że w przypadku dwóch kolejnych zmian przynależności klubowej (krajowych lub międzynarodowych) tego samego zawodnika następujących w okresie 16 tygodni, wszystkie strony (kluby i zawodnik) uczestniczące w tych dwóch zmianach przynależności klubowej brały udział w transferze pomostowym (art. 21 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej).  

Sankcje za nieterminowe wykonywanie zobowiązań finansowych przez kluby w stosunku do innych klubów – wobec klubu, w stosunku do którego w orzeczeniu Piłkarskiego Sądu Polubownego stwierdzono zwłokę z płatnością w stosunku do innego klubu o ponad 30 dni bez podstawy wynikającej z umowy transferowej, może zostać ukarany przez Komisje Dyscyplinarną PZPN zgodnie z Regulaminem Dyscyplinarnym PZPN (art. 21.1 Uchwały nr VIII/124 z dnia 14 lipca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie statusu zawodników oraz zasad zmian przynależności klubowej).

Wyjątki od zasady zmiany przynależności klubowej w okresie transferowym w stosunku do zawodniczek w związku z ich nieobecnością z powodu macierzyństwa. Do katalogu wyjątków od zasady, że w czasie trwania całego sezonu rozgrywkowego – także poza okresami, o których mowa w § 23 – zmiana przynależności klubowej może nastąpić w następujących sytuacjach włączono kolejne dwie sytuacje: 1. W sytuacji tymczasowego zastąpienia zawodniczki, w związku z jej nieobecnością z powodu macierzyństwa, przy czym okres obowiązywania kontraktu takiej zawodniczki, o ile nie uzgodniono inaczej, trwa od dnia zgłoszenia do dnia poprzedzającego rozpoczęcie pierwszego okresu rejestracyjnego po zakończeniu nieobecności z powodu macierzyństwa zastępowanej zawodniczki, 2) w przypadku zakończenia przez zawodniczkę nieobecności z powodu macierzyństwa. (art. 27 ust. 1 lit. h) oraz i) Uchwały).

A w kolejnym odcinku będzie o zmianach w Regulaminie Dyscyplinarnym wprowadzonych w konsekwencji zmian omawianych regulacji.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×