Od stycznia 2016 r. weszła w życie obszerna nowelizacja postępowań związanych z ogłoszeniem upadłości oraz wprowadzenie szeroko pojętej restrukturyzacji przedsiębiorstw. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami otwarcie postępowania sanacyjnego nie wyłącza możliwości wszczęcia przez wierzyciela postępowań sądowych w celu dochodzenia swoich wierzytelności. Postępowanie sądowe w stosunku do każdej wierzytelności może się toczyć niezależnie od procedury ustalenia spisu wierzytelności w postępowaniu sanacyjnym. Do prowadzonego postępowania w imieniu własnym wstępuje zarządca, który reprezentuje interesy dłużnika i działa na jego rzecz. Warto jednak zaznaczyć, że zgodnie z art. 310 ustawy Prawo restrukturyzacyjne „koszty postępowania obciążają wszczynającego postępowanie, jeżeli nie było przeszkód do umieszczenia wierzytelności w całości w spisie wierzytelności”.
Natomiast co do postępowania egzekucyjnego sprawa wygląda odmiennie, gdyż skierowanie egzekucji do majątku dłużnika po dniu otwarcia postępowania sanacyjnego jest niedopuszczalne. W postępowaniu sanacyjnym wszystkie postępowania egzekucyjne skierowane do majątku dłużnika wchodzącego w skład masy sanacyjnej, wszczęte przed otwarciem postępowania sanacyjnego, będą ulegały zawieszeniu z mocy prawa z dniem otwarcia postępowania (art. 312 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego).
Należy mieć na uwadze, że w przypadku zawarcia układu - z dniem uprawomocnienia się postanowienia zatwierdzającego układ tytuły wykonawcze lub egzekucyjne (czyli np. nakaz zapłaty, wyrok) obejmujące wierzytelności objęte układem – tracą wykonalność z mocy prawa. Nie może być bowiem tak, że w obrocie istnieją dwa tytuły egzekucyjne obejmujące jedną i tą samą wierzytelność (wyciąg ze spisu wierzytelności również jest tytułem egzekucyjnym). Z praktycznego punktu widzenia wierzyciel może uczynić użytek praktyczny z tytułu egzekucyjnego pozyskanego poza postępowaniem sanacyjnym, gdyby doszło do umorzenia postępowania sanacyjnego i gdyby nie złożono uproszczonego wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika.