O problemach finansowych FC Barcelona napisano już niemalże wszystko. Osobiście moją uwagę przykuła niemożność porozumienia się klubu z piłkarzem Frenkiem de Jongiem, co stwarzało realne zagrożenie dla możliwości zarejestrowania piłkarzy pozyskanych w ramach letniego okienka transferowego.
Istotne znaczenie rozwiązania impasu z holenderskim zawodnikiem ujawnia się dopiero w momencie, w którym pochylimy się nad zasadami obowiązującymi w LaLiga zawartymi w dokumencie „Standards for the preparation of the budgets of clubs and SADs” (dalej: Standardy)[1]. Dokument ten odnosi się do zasad budżetowych obowiązujących kluby uczestniczących w rozgrywkach organizowanych przez hiszpańską federację piłkarską w tym zasad związanych z rejestracją składu/zawodników na sezon rozgrywkowy.
Istotne znaczenie ma tutaj art. 93 Standardów:
ARTICLE 93. GENERAL PRINCIPLE CONCERNING THE LIMIT ON REGISTRABLE SQUAD COSTS AND THE REGISTRATION OF PLAYERS
- The Initial Registrable Squad Cost and the Updated Registrable Squad Cost, calculated in accordance with the provisions of Article 39 of the Standards, may not at any time exceed each Club/SAD's Limit on the Registrable Squad Cost allocated by the Validation Body
- LaLiga will not register any Player or Trainer of a Club/SAD if, when calculating the individual Cost of such Player or Trainer, the Available Balance of the Limit on the Registrable Squad Cost authorised by the Validation Body is exceeded.
- The Available Balance of the Limit on the Registrable Squad Cost is the difference - provided it is positive - between the amount of the Limit in force at any time, and the real Cost at the same time.
- The provisions of Article 39.12 of these Regulations will be applied in any case.
Z ustępu 1 wynika generalna zasada, zgodnie z którą początkowe lub zaktualizowane koszty rejestracji składu (ustalone w oparciu o art. 39) nie mogą w żadnym przypadku przekroczyć Limitu Rejestracji Składu ustalonego w stosunku do danego klubu przez właściwy organ weryfikujący LaLiga.
W ramach doprecyzowania wskazano, że LaLiga nie zarejestruje zawodnika, jeżeli jego indywidualny koszt rejestracji przekroczy Limit Rejestracji Składu.
Artykuł 93 należy interpretować włącznie z art. 39 Standardów:
ARTICLE 39. DETERMINATION OF THE REGISTRABLE SQUAD COST.
- For the purposes of these Standards, the Squad Cost or individual Cost of a Player or Trainer is calculated and computed considering the complete Season and, where appropriate, the part of the season in which the Player or Trainer is contracted.
- The Registrable Squad Cost will consist of the sum of the different concepts described in paragraph 3 of this Article, calculated, where appropriate, with the criteria and rules set out in these Standards, the result of which will be reduced by the price or remuneration received by the Club/SAD for the temporary cession of the Federative Rights of its Players.
Ustęp 2 wskazuje, że na Koszt Rejestracji Składu składa się suma wartości poszczególnych świadczeń przysługujących zawodnikowi ze strony klubu. Są to m.in.:
- Wynagrodzenia pieniężne lub rzeczowe (mieszkania, samochody, podróże itp.), regularne lub nieregularne, stałe lub zmienne, w zależności od wszelkiego rodzaju kryteriów, w tym o charakterze sportowym, każdego zarejestrowanego zawodnika i trenera;
- Wynagrodzenia z tytułu cesji indywidualnych lub zbiorowych praw do wizerunku Zawodników i Trenerów otrzymane przez te same lub przez firmy lub osoby będące cesjonariuszami i posiadaczami wspomnianych praw do wizerunku;
- Kwota rocznej amortyzacji Kosztu Nabycia Praw Gracza;
- Składki na Ubezpieczenia Społeczne lub Plany Emerytalne lub inne formy pomocy społecznej wspierane przez Klub/SAD, których beneficjentami są Zawodnicy i Trenerzy;
- Odszkodowania lub odszkodowania wypłacone przez Klub z tytułu rozwiązania umów o pracę lub cesji praw do wizerunku Zawodnika i Trenera, lub w wyniku takiego rozwiązania, z jakiegokolwiek powodu, w tym wzajemnego porozumienia i zwolnienia;
- Koszty ponoszone przez Klub z tytułu wynagrodzenia Gracza, którego Prawa Federacyjne zostały tymczasowo przeniesione do innego Klubu.
Co istotne, powyżej wymieniono wyłącznie niektóre świadczenia przysługujące zawodnikom od klubu, które brane są pod uwagę przy ustalaniu Limitu Rejestracji Składu.
I tutaj dochodzimy do różnicy zdań pomiędzy FC Barceloną, a Frenkiem de Jongiem. Jak można ustalić bazując na różnych doniesieniach prasowych – obecność piłkarza w klubie jest dość kosztowna i winduje Limit Rejestracji Składu tak dalece, że rejestracja nowych zawodników naruszałaby Standardy LaLiga. Zawodnik z jednej strony nie zamierzał się zrzec przysługujących mu świadczeń, tak jak zrobili to inni gracze katalońskiego klubu, a z drugiej nie chce zmieniać otoczenia wierząc w pomyślność projektu budowanego przez trenera Xaviego.
Można pokusić się o twierdzenie, że stanowcza postawa zawodnika była jednym z powodów, dla których FC Barcelona 1 sierpnia 2022 r. sięgnęła po trzecią tzw. „dźwignię finansową”.
Jak można wyczytać z oficjalnego oświadczenia klubu, FC Barcelona sprzedała 25% przysługujących jej udziałów w kompleksie studiów filmowo-reklamowych o nazwie Barca Studios. Nabywcą okazała się spółka koncentrująca się na technologiach cyfrowych o nazwie Socios.com. Koszt transakcji opiewał na kwotę 100 mln euro, co w ocenie Prezydenta klubu ma umożliwić rejestrację ostatnio zakupionych zawodników. Tym samym finał rozmów z holenderskim pomocnikiem może mieć wpływ na polepszenie sytuacji finansowej FC Barcelony, jednakże brak porozumienia nie wywoła paraliżu w klubie.
Tytułem końca warto zasygnalizować, że mechanizm dźwigni finansowych zastosowanych przez FC Barcelonę zdaje się być ryzykowny. Klub w ramach doraźnego ratowania budżetu zrezygnował ze znaczącej części przyszłych dochodów, generowanych przez sprzedane udziały. Wydaje się, że jest to niejako „ucieczka w przód”. Włodarze katalońskiego zespołu liczą zapewne, że sprowadzenie topowych piłkarzy takich jak Lewandowski, Raphinia, czy Koundé zwróci się z nawiązką, tak że wyzbycie się udziałów w Barca Studios, 25% zysków z transmisji telewizyjnych La Liga na okres do 25 lat oraz udziałów swojej sieci handlowej Barca Licensing & Merchandising (BLM), nie będzie dla „Dumy Katalonii” dotkliwe. Czy tak będzie w rzeczywistości? Zobaczymy…
[1] Dostępny na stronie: https://www.laliga.com/en-GB/transparency/normative