W zeszłym tygodniu przybliżyliśmy Państwu jak wygląda procedura transferu piłkarza w świetle przepisów FIFA. W niniejszym artykule pozostaniemy w sferze regulacji FIFA biorąc na tapet przepisy dotyczące transferów piłkarzy nieletnich.
Przepisy te zawarte zostały w Art. 19 Regulaminu FIFA w Sprawie Statusu i Transferu Zawodników. Regulamin wprowadza surowe warunki dotyczące transferów osób nieletnich, tj. zawodników poniżej 18. roku życia. Tak surowe regulacje mają na celu zapewnienia tym zawodnikom stabilnego środowiska do szkoleń i edukacji.
Ogólna zasada wyrażona została w ust. 1, który stanowi, iż międzynarodowe transfery zawodników dozwolone są jedynie, jeżeli zawodnik ukończył 18 rok życia. Od tej podstawowej zasady przepis przewiduje 3 wyjątki:
WYJĄTEK 1
Rodzice zawodnika przeprowadzają się do kraju, w którym siedzibę ma Nowy klub z przyczyn niezwiązanych z piłką nożną. Związki są uprawnione do rejestrowania transferów osób nieletnich, które przeniosły się wraz ze swoimi rodzicami, wyłącznie w sytuacji, gdy przyczyną przeniesienia się rodziny nie był transfer młodocianego do klubu piłkarskiego, ale kwestie poza piłkarskie np. zmiana pracy przez rodziców, zmiana szkoły, zmiana miejsca zamieszkania. Termin "rodzice" musi być interpretowany ściśle. Jeśli zawodnik może mieszka z bliskimi krewnymi w kraju nowego klubu np. dziadkami czy wujostwem, to nie jest wystarczająca sytuacja do uzasadnienia zastosowania niniejszego wyjątku.
WYJĄTEK 2
Transfer odbywa się w ramach terytorium Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) a zawodnik znajduje się między 16-tym a 18-tym rokiem życia, natomiast klub, w którym zawodnik będzie zarejestrowany, jest zobligowany do zapewnienia mu następujących kwestii:
- Zapewni zawodnikowi odpowiednie kształcenie i/lub szkolenie piłkarskie zgodne z najwyższymi standardami krajowymi.
- Zagwarantuje zawodnikowi możliwość kształcenia i/lub szkolenia akademickiego i/lub szkolnego i/lub zawodowego oprócz jego kształcenia i/lub szkolenia piłkarskiego, co pozwoli zawodnikowi kontynuować poza piłkarską karierę zawodową po zakończeniu zawodowej gry w piłkę nożną.
- Poczyni wszelkie niezbędne ustalenia w celu zapewnienia, że zawodnik otrzyma najlepszą możliwą opiekę (optymalny standard życia w rodzinie przyjmującej lub zakwaterowanie klubowe, opiekuna w klubie itd.).
- Z chwilą rejestracji takiego zawodnika dostarczy stosownemu Związkowi dowody potwierdzające spełnienie powyższych zobowiązań
Jeżeli klub nie zastosuje się do powyższych przepisów, związek nie dokona rejestracji zawodnika. Związki mają również uprawnienia do przeprowadzania inspekcji w terenie w celu ustalenia, czy klub, który zarejestrował zawodnika poniżej 18. roku życia, dalej spełnia obowiązki wynikające z przepisów FIFA. Jeżeli klub nie spełni tych obowiązków, to mogą zostać nałożone sankcje.
WYJĄTEK 3
Transfer zawodnika nieletniego jest możliwy jeśli zawodnik mieszka nie dalej niż 50 km od granicy państwowej, a klub, w którym zawodnik pragnie zostać zarejestrowany w Związku sąsiedniego kraju także zlokalizowany jest w odległości 50 km od granicy. Maksymalna odległość między miejscem zamieszkania zawodnika a siedzibą klubu wynosi 100 km. W takich przypadkach zawodnik musi nadal zamieszkiwać w domu a dwa Związki zainteresowane muszą wydać swą wyraźną zgodę. Regulacja ta została wprowadzona ze względu na szczególne okoliczności zachodzące w pewnych obszarach, np.:
- klub po drugiej stronie granicy znajduje się bliżej niż najbliższy klub w kraju macierzystym zawodnika
- w przypadku gęsto zaludnionych obszarów położonych przy granicy,
- granica ma znaczenie jedynie polityczne, nie zaś praktyczne, gdyż mieszkańcy tego obszaru regularnie korzystają z infrastruktury znajdującej się po obu stronach granicy
Biorąc pod uwagę, że czynniki te wpływają również na młodych zawodników, wyjątek ten ma na celu złagodzenie takiej sytuacji poprzez pozwolenie zawodnikowi, który mieszka w pobliżu granicy kraju, do zarejestrowania się w nowym klubie w sąsiednim związku. W takich przypadkach zawodnik musi nadal jednak zamieszkiwać w domu, zaś dwa zainteresowane związki muszą wydać jednoznaczną zgodę na rejestrację zawodnika w nowym klubie.
Zawodnicy, którzy nie mają ukończonych 18 lat, którzy przeniosą się do kraju, którego obywatelami nie są, mogą ubiegać się o pierwszą rejestrację wyłącznie w sytuacji, gdy zastosowanie znajduje jeden z trzech omówionych warunków- w przeciwnym razie muszą zaczekać aż skończą 18 lat. Młody zawodnik, który urodził się w obcym kraju lub zamieszkiwał tam przez znaczącą część życia, winien być wyłączony z niniejszej zasady; pod względem sportowym, w tej sytuacji powinien on zostać potraktowany jako obywatel państwa, w którym się urodził lub zamieszkiwał.