Jak młody zawodnik może zagrać w drużynie seniorów?

17.05.2022, 07:00

21 grudnia 2019 roku w barwach Lechii Gdańsk w meczu Ekstraklasy z Rakowem Częstochowa zadebiutował Kacper Urbański. Można rzec „debiut jak debiut”, czy „szansa dla młodego piłkarza”, ale wypada powiedzieć „debiut i to jaki… rekordowy”. Zawodnik, który teraz reprezentuje już barwy włoskiej Bolonii w dniu meczu z Rakowem miał 15 lat, 3 miesiące i 14 dni, gdy pojawił się w 86. Minucie spotkanie na boisku. To rekord, bo jest to najmłodszy zawodnik w XXI wieku, który wybiegł na boisko w najwyższej klasie rozgrywkowej piłki nożnej w Polsce.

Urbański pobił wówczas rekord należący do Kacpra Kozłowskiego z Pogoni Szczecin, który debiutując w barwach szczecińskiego klubu w Ekstraklasie w spotkaniu przeciwko Wiśle Płock miał 15 lat, 7 miesięcy i 3 dni.

Debiuty młodych zawodników zdarzają się też w innych klasach rozgrywkowych. Co daję podstawę do gry zawodników w wieku juniorskim w pierwszej drużynie? Obecnie przepisem regulującym zasady gry takich zawodników jest przepis ust. 2 w § 3 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

W obecnym brzmieniu został on wprowadzony Uchwałą nr 13/2022 z dnia 31 maca 2022 roku Komisji ds. Nagłych Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu PZPN w sprawie w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną  i przewiduje on nawet grę zawodników, którzy mają ukończone 14 lat.

Zgodnie z tym przepisem, juniorzy mogą grać w zespole seniorów po ukończeniu 16. roku życia, przy czym organ prowadzący dane rozgrywki może uprawnić do gry w zespole seniorów zawodnika, który ukończył 15. rok życia, ale nie ukończył 16. roku życia po spełnieniu poniższych warunków:

- uzyskaniu przez zainteresowany klub pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych i

- uzyskaniu przez zainteresowany klub pozytywnej opinii przychodni sportowo-lekarskiej lub lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, w zakresie udziału zawodnika w rozgrywkach seniorów.

Organ prowadzący dane rozgrywki może uprawnić do gry w zespole seniorów zawodnika, który ukończył 14. rok życia, ale nie ukończył 15. roku życia po spełnieniu wszystkich poniższych warunków:

a) rozegraniu przez zawodnika przynajmniej jednego meczu reprezentacji Polski dowolnej kategorii wiekowej;

b) Uzyskaniu przez zainteresowany klub pozytywnej opinii Komisji Technicznej PZPN w zakresie udziału zawodnika w rozgrywkach seniorów;

c) Uzyskaniu przez zainteresowany klub pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych;

d) Uzyskaniu przez zainteresowany klub pozytywnej opinii przychodni sportowo-lekarskiej lub lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, w zakresie udziału zawodnika w rozgrywkach seniorów.

Zatem, co do zasady w drużynie seniorów może grać zawodnik, który ukończył 16. rok życia. Może grać również zawodnik, który ukończył 15. rok życia, ale musi być wyrażona zgoda rodziców oraz sporządzona pozytywna opinia przychodni sportowo-lekarskiej lub lekarza specjalisty w dziedzinie medycyny sportowej, a w przypadku zawodnika 14-letniego, dodatkowo musi on być reprezentantem Polski i trzeba uzyskać opinię Komisji Technicznej PZPN.

 

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Lee mas
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Lee mas

¿Tiene alguna pregunta??

Llame al +48 71 794 77 83

El sitio web utiliza cookies que son necesarias para un uso cómodo del sitio web. Puede modificar la configuración de cookies en su navegador en cualquier momento. ×