Kilka zmian w uchwale regulującej zasady ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników wprowadzono niedawno do przepisów związkowych PZPN. Najważniejsza nowelizacja dotyczy art. 2 ust. 2 określającego przypadki, w których klubowi odstępującemu nie przysługuje ekwiwalent. Nowelizację wprowadzono Uchwałą nr IV/59 z dnia 29 kwietnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr V/88 z dnia 23 maja 2018 roku Zarządu PZPN w sprawie określenia zasad ustalania ekwiwalentu za wyszkolenie zawodników.
A zatem stosownie do art. 2 ust. 2, ekwiwalent za wyszkolenie nie przysługuje klubowi odstępującemu w przypadku:
a) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje do z klubu V kategorii do klubu V kategorii;
b) prawomocnego, jednostronnego rozwiązania kontraktu przez zawodnika, z winy klubu odstępującego;
c) prawomocnego rozwiązania kontraktu z winy klubu, stwierdzonego orzeczeniem właściwego organu PZPN
d) gdy zmiana przynależności zawodnika następuje po upływie 12 miesięcy od wygaśnięcia kontraktu lub deklaracji gry amatora w klubie odstępującym.
Przypomnijmy, że ekwiwalent za wyszkolenie to iloczyn E = L x W x M
E – Należna kwota ekwiwalentu
L – Okres, w którym zawodnik był zarejestrowany w klubie, przy czym, jako wartość okresu rejestracji w klubie należy przyjąć:
- w przypadku każdego pełnego roku kalendarzowego szkolenia – 1
- w przypadku niepełnego kalendarzowego roku szkolenia – wartość stanowiącą iloraz liczby dni szkolenia w danym roku kalendarzowym i liczby dni w danym roku (365 dni lub 366 w roku przestępnym).
W – Współczynnik bazowy kategorii wiekowej, wyrażony w PLN netto.
W przypadku, gdy zawodnik był zarejestrowany w klubie w okresach odpowiadających różnym wartościom współczynnika bazowego, mnożenie odbywa się dla każdej kategorii wiekowej osobno, a następnie jest sumowane.
M – Mnożnik odpowiadający kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego.
W przypadku zawodników, pomiędzy 21 a 24 rokiem życia, przy obliczaniu wartości ekwiwalentu należy uwzględnić amortyzację jego kwoty.
Przypomnijmy, kategoria wiekowa zawodnika - służy do określenia współczynnika bazowego. Przyjmuje się podział na 3 kategorie wiekowe:
- I kategoria - 12 – 14 lat
- II kategoria - 15 – 18 lat
- III kategoria - 19 – 21 lat
Przypomnijmy, współczynnik bazowy – wartość w PLN netto, odpowiadająca danej kategorii wiekowej zawodnika. Przyjmuje się podział na 3 kategorie współczynnika bazowego:
- I kategoria - 12 – 14 lat – 500 PLN netto
- II kategoria - 15 – 18 lat – 2000 PLN netto
- III kategoria - 19 – 21 lat – 3000 PLN netto
Przypomnijmy, kategoria klasy rozgrywkowej – służy do określenia klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego. Przyjmuje się podział na 5 kategorii klasy rozgrywkowej:
- I kategoria – Ekstraklasa
- II kategoria – I liga, II liga
- III kategoria – III liga, Ekstraliga kobiet, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorów (chłopców) dowolnej kategorii wiekowej
- IV kategoria – IV liga, klasa okręgowa, I i II liga kobiet, Ekstraklasa i I liga futsalu,
- V kategoria – A, B, C klasa, pozostałe klasy rozgrywkowe kobiet, pozostałe klasy rozgrywkowe futsalu, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorek (dziewcząt) dowolnej kategorii wiekowej
Przypomnijmy, mnożnik – wartość uzależniona od kategorii klasy rozgrywkowej klubu pozyskującego. Przyjmuje się podział na 5 kategorii mnożnika:
- 6 - I kategoria – Ekstraklasa
- 3 - II kategoria – I liga, II liga
- 1 - III kategoria – III liga, Ekstraliga kobiet, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorów (chłopców) dowolnej kategorii wiekowej,
- 0,50 - IV kategoria – IV liga, klasa okręgowa, I i II liga kobiet, Ekstraklasa i I liga futsalu oraz kluby V kategorii, w sytuacji pozyskania zawodnika z klubu IV kategorii lub wyższej
- 0 - V kategoria – A, B, C klasa, pozostałe klasy rozgrywkowe kobiet, pozostałe klasy rozgrywkowe futsalu, kluby uczestniczące wyłącznie w rozgrywkach juniorek (dziewcząt) dowolnej kategorii wiekowej, w sytuacji pozyskania zawodnika z klubu V kategorii
Przypomnijmy, amortyzacja kwoty ekwiwalentu – rozłożone w czasie umorzenie wartości ekwiwalentu za wyszkolenie. Wykorzystanie amortyzacji pozwala na zmniejszanie należnej kwoty ekwiwalentu w zależności od wieku zawodnika w chwili zmiany przynależności klubowej, według poniższego schematu:
- Rok, w którym zawodnik ukończył 22 rok życia – 75% ustalonego ekwiwalentu
- Rok, w którym zawodnik ukończył 23 rok życia – 50% ustalonego ekwiwalentu
- Rok, w którym zawodnik ukończył 24 rok i starszy – 0% ustalonego ekwiwalentu.
Tyle przypomnień.
Na koniec, jeszcze jedna ważna zmiana. Art. 3 ust. 1 Uchwały nr V/88 otrzymuje nowe, następujące brzmienie: „1. W przypadku braku porozumienia pomiędzy klubami w zakresie wysokości ekwiwalentu za wyszkolenie, organem uprawnionym do określenia jego wysokości jest Piłkarski Sąd Polubowny PZPN”. Wcześniej te kompetencje należały do Najwyższej Komisji Odwoławczej Polskiego Związku Piłki Nożnej. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.