Ważne zmiany dotyczące zespołów rezerw

25.01.2021, 06:00

Nie jest to może rzecz nowa, ale zawsze warto o niej pamiętać, zwłaszcza, że choć dotyczy szczebla centralnego rozgrywek piłkarskich w Polsce, a w niżej nie obowiązuje, to kwestie gry zawodników w pierwszym zespole klubu i rezerwach zawsze powinny być przez trenerów i kierowników drużyn traktowane z należytą ostrożnością, bowiem niedopilnowanie ich oznacza, że zawody weryfikowane są jako walkowery na korzyść drużyny przeciwnej. I w tej materii co jakiś czas pojawia się problem, ktoś czegoś nie dopilnuje i walkower.

Nowelizacja została dokonana Uchwałą nr V/59 z dnia 25 czerwca 2020 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zmiany Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną.

Nie na darmo też poruszam dzisiaj temat piłkarski, bowiem już w piątek meczem Zagłębia Lubin z Wisłą Płock rozpocznie się wiosenna część zmagań piłkarzy PKO Bank Polski Ekstraklasy. Będzie to co prawda, jeszcze 15. kolejka czyli ostatnia w pierwszej rundzie. Za kilka tygodni na boiska wrócą drużyny I i II Ligi, ale czy wrócą zespoły z III ligi i niższych klas rozgrywkowych zależeć będzie od rozporządzeń epidemicznych, a w obecnym stanie prawnym, powtarzam obecnym wszystko wskazuje, że nie.

O jednej ze zmian dotyczącej rezerw pisaliśmy już jakiś czas temu, ale chodziło o zmianę, która pozwala na grę w I Lidze zespołowi rezerw klubu z Ekstraklasy.  

Zmiany, które dzisiaj chciałbym przedstawić dotyczą nowego brzmienia art. 4 § 4 Uchwały nr IX/140 z dnia 3 i 7 lipca 2008 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną (dalej: Uchwała).

Zgodnie z ust. 1, o ile w przepisach szczególnych[1] nie postanowiono inaczej, Klub posiadający drużyny w kilku klasach rozgrywkowych może wystawić swoich zawodników do gry zgodnie z następującymi zasadami:

a) Jeżeli zawodnik, brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry, może uczestniczyć w spotkaniu innej drużyny swego klubu, które rozpoczyna się do 48 godzin po zakończeniu pierwszego meczu, w pełnym wymiarze czasu gry (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza);

b) Udział zawodnika w meczu, w którym zgodnie z postanowieniami regulaminu rozgrywek obowiązuje system zmian powrotnych, będzie traktowany jako udział w meczu w wymiarze nieprzekraczającym połowy czasu gry;

c) Jeżeli zawodnik brał udział w spotkaniu mistrzowskim lub pucharowym w wymiarze przekraczającym połowę czasu gry może wystąpić w kolejnym spotkaniu innej drużyny swego klubu, dopiero po upływie 48 godzin od zakończenia tego meczu (przepis ten nie dotyczy zawodników występujących na pozycji bramkarza).

Warto te zasady powtarzać jak mantrę, bowiem wielu kierowników drużyn, trenerów czasami ma gorszy dzień i nie dopilnuje tego. Pamiętajmy, przekroczona połowa w pierwszym meczu, nie wolno zagrać drugim, oczywiście poza bramkarzami.

Warto przyjrzeć się ustępowi 2:

2. W przypadku klubów posiadających dwie drużyny, z których przynajmniej jedna uczestniczy w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi:

a) Zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 22 rok życia lub młodszy, może bez ograniczeń uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1 i ust. 2 pkt d;

b) Zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 23 rok życia lub starszy, rozegrał w danym sezonie, w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 5 meczów z udziałem drużyny wyższej klasy rozgrywkowej (mistrzowskich lub pucharowych) nie może występować w tym okresie w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych);

c) Zawodnik, który w roku kalendarzowym w którym następuje zakończenie danego sezonu rozgrywkowego kończy 23 rok życia lub starszy, rozegrał w danym sezonie, w okresie po 1 stycznia 3 mecze z udziałem drużyny wyższej klasy rozgrywkowej (mistrzowskie lub pucharowe), nie może występować w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych);

d) Po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych), o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych meczów z udziałem drużyny niższej klasy (mistrzowskich lub pucharowych), z zastrzeżeniem postanowień, odpowiednio pkt b) lub c) - przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu.”

Mowa tu o novum dotyczących 3 lub 5 meczów i „spalenia” zawodnika do rezerw. Wcześniej kryterium „spalenia” czyli niemożności gry w rezerwach po zakończeniu sezonu pierwszej drużyny było 50% meczów drugiej drużynie. Miałeś mniej – mogłeś grać, masz więcej – grać nie możesz.

W zasadzie niewiele zmienia się w niższych klasach od trzeciej ligi w dół i rozgrywkach kobiet:

„3. W przypadku klubów posiadających dwie drużyny uczestniczące w rozgrywkach III ligi i niższych klas rozgrywkowych lub klubów uczestniczących w rozgrywkach kobiet:

a) Zawodnik traci prawo do gry w drużynach niższych klas po rozegraniu 2/3 oficjalnych meczów z udziałem drużyny klasy wyższej (mistrzowskich lub pucharowych) w danym sezonie (przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych). Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu;

b) Po zakończeniu rozgrywek klasy wyższej, zawodnik może uczestniczyć w meczach z udziałem drużyny klasy niższej (mistrzowskich lub pucharowych)., o ile w danym sezonie rozgrywkowym wystąpił w więcej niż 50% rozegranych oficjalnych meczów z udziałem drużyny niższej klasy (mistrzowskich lub pucharowych) - przepis ten nie dotyczy zawodników uczestniczących w rozgrywkach młodzieżowych. Przy określeniu liczby rozegranych oficjalnych meczów należy uwzględnić zawody rozegrane w danym sezonie po potwierdzeniu zawodnika do klubu”.

Tu trzeba pilnować dwóch „parametrów” gdy zawodnik gra w klubie w dwóch drużynach, a mianowicie przed wystawieniem go do gry w rezerwach należy spojrzeć, po pierwsze czy nie rozegrał już 2/3 meczów z ogólnej liczby meczów mistrzowskich lub pucharowych w pierwszej drużynie, a po drugie i to nie łącznie, zatem niezależnie od pierwszego powodu, czy nie ma na koncie udziału w więcej niż 50% rozegranych meczów tej drużyny. Przykład było już 18 meczów rezerw, zawodnik rozegrał 8 meczów – może grać. Dziewięć meczów – może grać bo to 50%, a w przepisie mowa o więcej niż 50%, ale zagrał 10 meczów z 18 to już nie może.

Warto dodać, że w związku z ust. 4, zasady określone w ust 2 i 3 stosuje się odpowiednio w przypadku klubów posiadających trzy lub więcej drużyn. Warto też przywołać, co już zresztą było powyżej, iż do tego bilansu nie liczą mecze w rozgrywkach młodzieżowych, a tylko seniorskich.

 

[1] Poszczególne Regulaminy Rozgrywek szczebla centralnego lub Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×