Mistrzostwa Europy Regionów w piłce nożnej

20.01.2022, 07:00

Cała piłkarska Polska żyje wyborem trenera naszej pierwszej reprezentacji. Już na dniach ogłoszone będzie nazwisko selekcjonera, kontrakt zostanie podpisany, a pierwszym dużym sprawdzianem nowego szkoleniowca będzie marcowy pierwszy, barażowy mecz z Rosją u udział w Mistrzostwach Świata – Katar 2022. Jego zwycięzca w finale baraży zagra z drużyną, która wygra mecz Szwecja-Czechy.

Pierwsze reprezentacje to wizytówki każdej z krajowych federacji, a Mistrzostwa Świata FIFA World Cup pierwszych, męskich reprezentacji, to najważniejsza impreza organizowana przez FIFA, choć poza pierwszymi reprezentacjami o tytuły najlepszych walczą też i reprezentacje kobiece, młodzieżowe, futsalowe czy piłki nożnej plażowej.

Podobnie jest na poszczególnych kontynentach, w tym w Europie. Tutaj najważniejszą imprezą są Mistrzostwa Europy – znane najbardziej pod nazwą EURO. Kolejne już w 2024 roku, ale piłka nożna to nie tylko wielki zawodowy sport, z największymi drużynami, to także, a może przede wszystkim – w zależności od punktu widzenia – piłka amatorska. To nie tylko wielkie stadiony, wielkie kontrakty, rozgrywki klubowe na kontynencie czy w najwyższych ligach krajowych, ale także, a może przede wszystkim – rozgrywki, które co tydzień odbywają się w małych lokalnych społecznościach - rozgrywki amatorów. Bo kto nie interesuje się IV ligą i niższymi klasami rozgrywek w Polsce. To jest „sól tej ziemi”, pasja wielu osób działających społecznie, poświęcających swój czas. To także rzesze piłkarzy amatorów, tych którzy nie mają zawodowych kontraktów i przez to są właśnie amatorami.

UEFA Regions Cup, czyli rozgrywki mające na celu wyłonić najlepszą amatorską reprezentację w Europie mają już ponad 20-letnią historię. Pierwszy finał rozegrano w 1999 roku w Abano Terme we Włoszech, a tytuł wywalczyła drużyna Wenecji Euganejskiej, ponieważ w UEFA Regions Cup nie grają reprezentacje krajowe, reprezentacje regionów. Odpowiednikiem reprezentacji regionów są w Polsce  reprezentacje wojewódzkich związków piłki nożnej i tutaj od razu warto podkreślić, że i Polacy mają sukcesy w UEFA Regions Cup. W 2007 i 2019 roku na najwyższym stopniu podium stawał zespół reprezentujący Polskę. Dwukrotnie był to Dolny Śląsk (reprezentacja Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej). W 2007 roku w Bułgarii, Dolnoślązacy pokonali w finale gospodarza – Region Południowo Wschodni, a trzy lata zwyciężyli w Burghausen, w Niemczech także gospodarza – reprezentację Bawarii.

Regulacje dotyczące najnowszego cyklu rozgrywek w Polsce zawarte zostały w Uchwale nr V/150 z dnia 11 grudnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Krajowych Rozgrywek Eliminacyjnych w ramach Pucharu Regionów „UEFA REGIONS’ CUP”, XIII edycja 2021-2023. Jak wynika z preambuły Uchwały, Rozgrywki piłkarskie w ramach „UEFA REGIONS’ CUP" stanowiące platformę międzynarodową dla najlepszych zawodników amatorów mają na celu:

1) zwiększenie zainteresowania futbolem amatorskim na krajowym i międzynarodowym poziomie.

2) nawiązywanie kontaktów pomiędzy młodymi zawodnikami z różnych państw i odmiennych kultur.

3) promowanie wzajemnego zrozumienia i wartości międzyludzkich, kulturalnych i sportowych.

4) zdobywanie doświadczenia piłkarskiego na arenie europejskiej przez zawodników o statusie amatora.

5) wyłonienie Mistrza Polski Amatorów – reprezentacji WZPN.

Organizatorem Pucharu Regionów na szczeblu krajowym jest Polski Związek Piłki Nożnej, a organizatorem odpowiedzialnym za właściwą organizację rozgrywek jest Komisja Piłkarstwa Amatorskiego i Młodzieżowego PZPN. Natomiast, zawody Pucharu Regionów na szczeblu krajowym mają za zadanie wyłonić Mistrza Polski Amatorów - reprezentacji WZPN, który będzie reprezentował PZPN w Pucharze Regionów UEFA (UEFA REGIONS’ CUP).

Drużyny biorące udział w finale Pucharu Regionów otrzymają puchary i medale ufundowane przez PZPN. Drużyna, która zajmie I miejsce otrzyma medale złote, II miejsce - medale srebrne, natomiast zdobywcy III i IV miejsca - medale brązowe.

XIII edycja Pucharu Regionów UEFA będzie rozgrywana w następujących terminach:

- do 31 stycznia 2022 r. - zgłoszenia do udziału w rozgrywkach.

- do 30 czerwca 2022 r. - rozgrywki krajowe - eliminacje na szczeblu makroregionu. Zwycięski zespół kwalifikuje się do rundy finałowej turnieju Mistrzostw Polski UEFA REGIONS’ CUP.

- 6-10 lipca 2022 r. - rozgrywki krajowe – Mistrzostwa Polski, runda finałowa pomiędzy zwycięzcami czterech grup eliminacyjnych (w turnieju biorą udział cztery drużyny, rozgrywki systemem każdy z każdym).

- sierpień 2022 r. – grudzień 2022 r. - zwycięzca krajowych rozgrywek Pucharu Regionów będzie reprezentował PZPN w międzynarodowym strefowym turnieju eliminacyjnym XIII edycji Pucharu Regionów UEFA.

- 2023 r. - ewentualny udział Mistrza Polski Amatorów - reprezentacji WZPN w międzynarodowym turnieju finałowym Pucharu Regionów UEFA.

Rozgrywki eliminacyjne na szczeblu krajowym odbywają się w grupach makroregionalnych, wg następującego podziału:

- grupa I obejmuje reprezentacje WZPN z województw: mazowieckiego, łódzkiego, warmińsko -mazurskiego i podlaskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.

- grupa II obejmuje reprezentacje WZPN z województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Kujawsko-Pomorski Związek Piłki Nożnej.

- grupa III obejmuje reprezentacje WZPN z województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Lubuski Związek Piłki Nożnej.

- grupa IV obejmuje reprezentacje WZPN z województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Prowadzącym rozgrywki jest Podkarpacki Związek Piłki Nożnej.

Ze względu na liczbę drużyn, bo nie wszystkie reprezentacje mogłoby się zgłosić, uczestnicy poszczególnych rozgrywek makroregionalnych ustalą między sobą system rozgrywek w danym makroregionie. Uchwała dopuszcza system ligowy, pucharowy lub turniej.

Zgodnie z § 4 ust. 1 Uchwały nr V/150 z dnia 11 grudnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przyjęcia Regulaminu Krajowych Rozgrywek Eliminacyjnych w ramach Pucharu Regionów „UEFA REGIONS’ CUP”, XIII edycja 2021-2023, rozgrywkach krajowych mogą uczestniczyć zawodnicy, którzy:

-  w dniu rozegrania przez zespół pierwszego meczu rundy eliminacyjnej XIII edycji mają ukończone 18 lat, a nie ukończyli lat 40;

- nigdy nie podpisali kontraktu zawodowego z klubem występującym w jednej z trzech najwyższych klas rozgrywkowych;

- nigdy nie brali udziału w rozgrywkach Ekstraklasy, I i II ligi oraz zagranicznych lig zawodowych;

- nigdy nie brali udziału w mistrzostwach UEFA (z wyjątkiem rozgrywek młodzieżowych oraz turniejów UEFA Regions Cup)

- są zarejestrowani przez ostatnie dwa lata w klubach należących do ZPN, który reprezentują.

Listy zawodników są weryfikowane i potwierdzane przez Wojewódzki ZPN prowadzący rozgrywki danej grupy. Koszty związane z przygotowaniem drużyn do rozgrywek eliminacyjnych pokrywają poszczególne Związki Piłki Nożnej. PZPN przewiduje także finansowanie/dofinansowanie imprezy i tak koszty związane z organizacją turnieju finałowego w wysokości 90.000 złotych brutto ponosi PZPN.

PZPN ponadto przyzna dofinansowanie na rozgrywki w każdej grupie eliminacyjnej w wysokości uzależnionej od przyjętego w danej grupie systemu rozgrywek i liczby uczestniczących drużyn (od dwóch do czterech, w zależności od zgłoszeń) i w zależności od systemu i liczby drużyn może ono wynieść od 7.000 do 60.000 złotych.

To nie koniec o pieniądzach i dofinansowaniach, bowiem na tym samym posiedzeniu Zarządu w grudniu podjęto Uchwałę nr V/143 z dnia 11 grudnia 2021 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie przeznaczenia środków finansowych dla Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej na realizację zadań statutowych PZPN na poziomie województw, powiatów i gmin w roku 2022 i w latach następnych.

PZPN organizuje bowiem konkurs ofert na realizację zadań statutowych PZPN przez Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej na poziomie województw, powiatów i gmin w 2022 roku i latach następnych.

Konkurs ofert obejmuje w szczególności realizację następujących zadań statutowych PZPN:

- Współpraca ze szkołami w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży,

- Kontynuacja karier dla piłkarzy (m.in. ścieżka trenerska, sędziowska, zarządcza) oraz promocja karier dwutorowych (dual-track),

- Dofinansowanie szkolenia dzieci i młodzieży oraz kursów dla trenerów z małych klubów

- Wsparcie Klubów WZPN w zakresie pozyskiwania środków finansowych na rozwój piłkarski dzieci i młodzieży ( zatrudnienie osoby, która będzie wyszukiwała i pomagała składać wnioski o pomoc finansowa w MS, UM, Starostwach ).

- Współpraca z władzami publicznymi w celu poprawy infrastruktury piłkarskiej.

- Organizacja pikników sportowych, turniejów dzieci i młodzieży, spotkań z udziałem reprezentantów Polski i wybitnych zawodników WZPN.

- Integrowanie rozgrywek organizowanych poza strukturami WZPN (biznes ligi, niezależne ligi amatorskie itp.)

- Aktywizacja piłkarska starszych grup wiekowych (m.in. organizacja rozgrywek Oldbojów)

- Rozwój i promocja mniej popularnych odmian piłki nożnej (piłka kobieca, futsal, piłka chodzona, Amp Futbol) oraz e-sportu

- Profesjonalizacja WZPN w zakresie szkolenia kadr administracyjnych i zarządczych, a także szkolenia klubów, działaczy, trenerów, sędziów i innych członków lokalnej społeczności piłkarskiej.

O innych, nowych programach wsparcia sportu, w tym również piłki nożnej napiszemy niebawem.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×