Instytucja „Gościa” w rozgrywkach żużlowych sezonu 2022

05.12.2021, 07:00

Pamiętamy doskonale pierwszy rok pandemiczny i sezon żużlowy 2020. Z czym nam ten sezon się kojarzy najbardziej? Na pewno z drugim tytułem Indywidualnego Mistrza Świata dla Bartosza Zmarzlika, ale też ze swobodnym korzystaniem przez kluby z instytucji gościa. „Gość” miał być dla klubów żużlowych panaceum na kwarantannę lub chorobę zawodnika regularnie startującego w barwach tego klubu, a był również, a może przede wszystkim kolejną możliwością wzmocnienia składu bez względu na okoliczności, bowiem nie określono, że wprowadzenie gościa ma się wiązać z chorobą lub kwarantanną zawodnika.

Kilkanaście dni temu pisałem o zmianach w rozgrywkach żużlowej Ekstraligi, a w tym blogu, chciałbym zwrócić uwagę na przepisy o „Gościu”, które obowiązywać będą w sezonie 2022. Znajdują się one w Regulaminie Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym (dalej: REGULAMIN). Instytucja „Gościa” jest jednym z wyjątków od zasady przynależności klubowej zawodnika do jednego klubu w rozgrywkach krajowych, bo oczywiście co znane jest kibicom żużla, a może innym kibicom nie, żużlowiec może startować w jednym sezonie w różnych ligach, ale w jednym klubie z jednego kraju, co i tak np. w piłce nożnej, koszykówce, siatkówce czy piłce ręcznej, a więc tych popularnych grach zespołowych jest niemożliwe, bo tam można być zawodnikiem tylko jednego klubu.

Zgodnie z art. 207 Regulaminu, zawodnik nie może w danym sezonie brać udziału w zawodach o mistrzostwo Polski i nagrody PZM / SE w barwach więcej niż jednego klubu żużlowego, wyjąwszy przypadki:

1) skreślenia klubu z listy członków PZM, rozwiązania klubu, przekazania praw do udziału w rozgrywkach innemu klubowi,

2) wycofania się, wykluczenia klubu z rozgrywek ligowych lub nieotrzymania bądź utraty przez klub stosownej licencji,

3) określone w przepisach dotyczących wypożyczeń, w tym występów w charakterze „gościa”,

4) gdy w danym sezonie, zawodnik krajowy reprezentuje na zasadzie zawodnika obcokrajowca barwy klubu zagranicznego biorącego udział w rozgrywkach ligowych; w takim razie zawodnik ma prawo do udziału w innych niż ligowe zawodach o mistrzostwo Polski i nagrody PZM / SE w barwach swojego macierzystego klubu.

„Gościem” może być również adept sportu żużlowego, który zdał egzamin na licencję. Zgodnie z art. 215 pkt 1 Regulaminu, adept, któremu zostanie wydana licencja na uprawianie sportu żużlowego, w wyniku czego staje się zawodnikiem, może być zgłoszony do danej klasy rozgrywkowej w każdym terminie po zdaniu Egzaminu, a także zostać zgłoszony na listę zawodników uprawnionych do startu na zasadzie „gościa”.

Szczegółowe zasady występów gościa zawierają przepisy art. 246 Regulaminu. Zgodnie z art. 246 pkt 5, szczególną formą startu zawodnika jest jego udział w zawodach na zasadzie „gościa” w meczach DM II Ligi według zasad określonych w pkt 6-11 poniżej, natomiast w meczach DMP według zasad określonych w pkt 12-15.

Z przepisu tego wynika, że „Gość” może startować w rozgrywkach o Drużynowe Mistrzostwo Polski czyli rozgrywkach Speedway Ekstraligi oraz rozgrywkach II ligi. Regulamin nie przewiduje możliwości startu gościa w rozgrywkach I ligi.

W rozgrywkach Ekstraligi w charakterze gościa może startować zawodnik klubu I lub II ligi (włączając w to wypożyczenie) i musi on posiadać zgodę tego klubu na udział w zawodach DMP na zasadzie „gościa”. Od tego są wyjątki, a mianowicie, zawodnik klubu biorącego udział w DMP wypożyczony do klubu biorącego udział w DM I lub II ligi lub zawodnik DMP, który dokonał transferu definitywnego do klubu DM I Ligi albo DM II ligi w sezonie 2022 roku nie może brać udziału w meczach DMP na zasadzie gościa.

Zawodnik uzgadnia warunki udziału w zawodach z klubem DMP, w barwach którego ma wystąpić jako „gość” w trakcie sezonu w formie kontraktu wzorcowego. Jeden „gość” w meczu DMP może wystąpić pod numerem startowym 1-5 lub 9-13, wyłącznie w przypadkach, gdy spełnione są warunki określone w Regulaminie DMP. I teraz sięgamy do art. Art. 709 pkt 7 Regulaminu DMP, zgodnie z którym w składzie każdej drużyny może być zgłoszony jeden zawodnik biorący udział w danych zawodach jako „gość”, zgodnie z przepisami Regulaminu Przynależności Klubowej w Sporcie Żużlowym. Może być zgłoszony wyłącznie w przypadku, gdy u co najmniej jednego zawodnika spośród pięciu z najwyższymi średnimi indywidualnymi (SI) w składzie aktualnej na dzień zawodów kadry klubu stwierdzony zostanie pozytywny wynik na obecność koronawirusa COVID-19. W takim przypadku do zgłoszenia do zawodów załącza się oświadczenie klubu o niezdolności zawodnika do startu w zawodach (załącznik nr 9, DRUKI OBOWIĄZUJĄCE W SPORCIE ŻUŻLOWYM). Podstawą do wystawienia ww. oświadczenia jest pozytywny wynik testu zawodnika na COVID-19 wykonany zgodnie z zasadami i w terminie określonymi w Regulaminie Sanitarnym PZM. Zabroniony jest start zawodnika „gościa” w tym samym dniu w zawodach dwóch różnych klas rozgrywkowych.

W art. 246 pkt 15 zawarte są jeszcze inne postanowienia dotyczące „gościa” w rozgrywkach DMP. Zgodnie z nimi, punkty zdobyte przez zawodnika biorącego udział w meczu jako „gość” liczą się do punktacji meczu. W całym sezonie rozgrywkowym, dany zawodnik może jako „gość” reprezentować barwy tylko jednego klubu DMP. Jeżeli w danym sezonie zawodnik reprezentował jako „gość” barwy danego klubu, może on zmienić barwy klubowe na zasadzie wypożyczenia do klubu innej ligi niż dany klub lub wyłącznie do tego klubu w danej klasie rozgrywkowej, którego reprezentował jako „gość”.  „Gość” jest liczony do wymaganej regulaminowo liczby zawodników w składzie drużyny. Klub DMP może zakontraktować do kadry klubu dowolną liczbę gości w sezonie 2022, ale i tak w jednym meczu może wystąpić tylko jeden „gość”.

Zasady startu „Gościa” w rozgrywkach II ligi. Tu w jednym meczu, w jednej drużynie może wystąpić dwóch „gości”. Aby wziąć udział w zawodach na zasadzie „gościa” w DM II ligi, zawodnik musi być zawodnikiem klubu Ekstraligi i spełniać warunki startu w U24E lub zawodnikiem klubu DM I Ligi, w obu przypadkach musi posiadać zgodę tego klubu na udział w zawodach DM II Ligi na zasadzie „gościa”. Kontrakt startów na zasadzie gościa może być podpisany do dnia 31 marca danego sezonu. Zawodnik uzgadnia warunki udziału w zawodach z klubem DM II Ligi, w barwach którego ma wystąpić jako „gość” w formie kontraktu wzorcowego.

Do dwóch „gości” w DM II ligi może wystąpić w meczu:

- jeden pod numerem startowym 1-7 lub 9-15 przy spełnieniu łącznie poniższych przesłanek:

a) „gość” musi posiadać status krajowego zawodnika młodzieżowego do lat 21,

b) „gość” nie może być zawodnikiem klubu startującego w rozgrywkach DMP posiadającego drugą drużynę (rezerwową),

c) „gość” nie może być finalistą DMŚJ i IMŚJ z roku poprzedzającego dany sezon,

i/lub

- jeden lub dwóch pod numerem startowym 1-5 lub 9-13 przy spełnieniu łącznie poniższych przesłanek:

a) „gość” musi posiadać status krajowego zawodnika do lat 21,

b) „gość” nie może być zawodnikiem klubu startującego w rozgrywkach DMP posiadającego drugą drużynę (rezerwową),

c) gość” nie może być finalistą DMŚJ i IMŚJ z roku poprzedzającego dany sezon.

Obowiązują następujące przepisy dotyczące „gościa” w DM II ligi, tj. punkty zdobyte przez zawodnika biorącego udział w meczu jako „gość” liczą się do punktacji meczu, a w całym sezonie rozgrywkowym, dany zawodnik może jako „gość reprezentować barwy tylko jednego klubu DM II ligi. Jeżeli w danym sezonie zawodnik reprezentował jako „gość” barwy danego klubu, może on zmienić barwy klubowe na zasadzie wypożyczenia do klubu innej ligi niż dany klub lub wyłącznie do tego klubu w danej klasie rozgrywkowej, którego reprezentował jako „gość”,

„Gość” jest liczony do wymaganej regulaminowo liczby zawodników krajowych w składzie drużyny. Klub DM II Ligi może zakontraktować do kadry klubu maksymalnie do czterech gości w sezonie 2022, gdzie w klubach Ekstraligi nie ma takiego limitu. Klub startujący w rozgrywkach DMP posiadający drugą drużynę (rezerwową) nie ma prawa do wstawienia do składu „gościa”.

Warto też pamiętać, że zawodnik nie uzyskuje prawa do startu na zasadzie „gościa” w DM II ligi:

1) w składzie klubu biorącego w danym sezonie udział w tej samej klasie rozgrywkowej co klub, do którego zawodnik jest potwierdzony, włączając w to wypożyczenie,

2) w składzie klubu:

- biorącego w danym sezonie udział w tej samej klasie rozgrywkowej co klub, z którego został uprzednio wypożyczony,

- z którym klub pożyczający zawodnika jest powiązany osobowo albo kapitałowo.

3) jego aktualna przynależność klubowa opiera się na umowie wypożyczenia.

I na koniec spojrzenie do Regulaminu DM I Ligi i DM II Ligi, który ustanawia zasady współzawodnictwa również w II lidze i tu „Gość” by wystartować nie musi czekać na pozytywny wynik testu na COVID-19 zawodnika „stałego” danej drużyny. A zgodnie z art. 785 pkt 4 tego Regulaminu, druga drużyna może skorzystać z instytucji „gościa” tylko na pozycjach 6 i 7 oraz 14 i 15, po spełnieniu łącznie następujących warunków:

a) Klub Ekstraligi nie dysponuje w terminie meczu minimum 4 zawodnikami młodzieżowymi zdolnymi do jazdy i uprawnionymi do udziału w zawodach ligowych,

b) terminy kalendarzowe klubu Ekstraligi i jego drugiej drużyny nakładają się.

Nie pozostaje nam zatem nic innego jak czekać na rozpoczęcie sezonu 2022 i jak to mówią „wyjdzie w praniu”.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×