Do kiedy można przyłączyć się do egzekucji z nieruchomości?

07.12.2016, 10:18

Dosyć często zdarza się, że w toku podejmowanych czynności windykacyjnych okazuje się, że nasz dłużnik ma także innych wierzycieli, którzy mogli już przed nami wszcząć egzekucję przeciwko niemu. Nierzadko również okazuje się, że  przypadku posiadania przez dłużnika nieruchomości – egzekucja z tej nieruchomości jest już na zaawansowanym etapie. Do kiedy zatem można przyłączyć się do egzekucji z nieruchomości, aby móc uczestniczyć w podziale sumy uzyskanej z egzekucji tej nieruchomości? Czy w przypadku gdy odbyła się już licytacji takiej nieruchomości nie jest już za późno?

Jeżeli okaże się, że komornik prowadzi już postępowanie egzekucyjne dotyczące nieruchomości wobec naszego dłużnika, to nie ma żadnej przeszkody prawnej, aby przyłączyć się do toczącej się już egzekucji. Wszystkie kwestie poruszone w powyższych pytaniach zostały uregulowane w art. 927 i 999 KPC. Zgodnie z art. 927 KPC "wierzyciel, który skierował egzekucję do nieruchomości po jej zajęciu przez innego wierzyciela, przyłącza się do postępowania wszczętego wcześniej i nie może żądać powtórzenia czynności już dokonanych; poza tym ma te same prawa co pierwszy wierzyciel". Art. 999 KPC stanowi zaś, że przeniesienie własności nieruchomości wskutek jej licytacji następuje z momentem uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności. Wobec powyższego stwierdzić należy, że najpóźniejszym momentem przyłączenia się przez wierzyciela do prowadzonego postępowania egzekucyjnego jest data uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości.

Warto również zaznaczyć, że jeżeli chodzi o podział sumy uzyskanej z egzekucji nieruchomości to w podziale tym, oprócz wierzyciela egzekwującego uczestniczą również wszyscy wierzyciele, którzy przyłączyli się do tej egzekucji we wspomnianym wcześniej terminie. Jak stanowi bowiem z art. 1036 KPC „w podziale oprócz wierzyciela egzekwującego uczestniczą: wierzyciele składający tytuł wykonawczy z dowodem doręczenia dłużnikowi wezwania do zapłaty oraz wierzyciele, którzy uzyskali zabezpieczenie powództwa, jeżeli zgłosili się najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności nieruchomości, osoby, które przed zajęciem nieruchomości nabyły na niej prawa stwierdzone w opisie i oszacowaniu lub zgłoszone i udowodnione najpóźniej w dniu uprawomocnienia się postanowienia o przybiciu, pracownicy co do stwierdzonych dokumentem należności za pracę, jeżeli zgłosili swoje roszczenia przed sporządzeniem planu podziału”.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Read more
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Read more

Do you have any questions?

Call +48 71 794 77 83

The website uses cookies that are necessary for the comfortable use of the website. You can modify the cookie settings in your browser at any time. ×