Dzisiejszym wpisem chciałabym kontynuować tematykę terminowych umów o pracę, którą poruszyłam ostatnio, a to w związku z nowelizacją kodeksu pracy, która wchodzi w życie 22 lutego 2016 r. Kolejna ważna zmiana, którą wprowadza wspomniana nowelizacja dotyczy wypowiadania umów terminowych i zrównania okresów wypowiedzenia terminowych i bezterminowych umów o pracę.
Na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów pracownik oraz pracodawca mogą wypowiedzieć terminową umowę o pracę zawartą na okres dłuższy niż 6 miesięcy z zachowaniem 2 tygodniowego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie jest przy tym ograniczone do sytuacji, w której w umowie o pracę strony przewidziały możliwość wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem.
Po nowelizacji natomiast za wypowiedzeniem będzie można rozwiązać każdą umowę o pracę na czas określony, bez względu na czas, na jaki została zawarta i czy przewidują to jej postanowienia.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony zostanie też zrównany z okresem wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i będzie wynosił:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata
Wskazać ponadto należy, że pracodawca wypowiadając umowę o pracę na czas określony nie będzie musiał informować pracownika o przyczynach swojej decyzji, co oznacza w praktyce brak obowiązku uzasadnienia wypowiedzenia. Regulacja ta pozostaje więc, na dotychczasowych zasadach.