Tryb wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdania finansowego

08.11.2016, 16:24

Dla wielu przedsiębiorstw nadchodzi czas przygotowań do zamknięcia roku obrotowego i sporządzenia sprawozdania finansowego. Jest to również odpowiedni moment, aby podjąć decyzję o wyborze podmiotu uprawnionego do jego zbadania.

Wskazać należy, że wyboru podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych - do sporządzenia badania sprawozdania finansowego dokonuje organ zatwierdzający to sprawozdanie, chyba że statut, umowa lub inne wiążące jednostkę przepisy prawa stanowią inaczej, przy czym warto w tym miejscu od razu zaznaczyć, że zarząd jednostki nie może dokonać takiego wyboru. Który organ jest zatem uprawniony do podjęcia takiej decyzji?

W zależności od formy prawnej, zawartych w statucie lub umowie postanowień w tym zakresie, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy o rachunkowości organem zatwierdzającym sprawozdanie finansowe w jednostce jest:

  • w spółce jawnej, partnerskiej, komandytowej, cywilnej – wspólnicy tych spółek,
  • w przedsiębiorstwie osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą – właściciel przedsiębiorstwa,
  • w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – zwyczajne zgromadzenie wspólników,
  • w spółce akcyjnej – zwyczajne walne zgromadzenie,
  • w spółce komandytowo-akcyjnej – walne zgromadzenie,
  • w spółdzielni – walne zgromadzenie członków,
  • w przedsiębiorstwie państwowym – rada pracownicza, a w razie jej braku organ założycielski,
  • w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej – organ założycielski.

Co do samej formy decyzji o wyborze biegłego rewidenta - powinna ona zostać podjęta przez uprawniony organ na piśmie, np. w spółce z o.o. w formie uchwały zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Natomiast co do jej treści - uchwała o wyborze biegłego rewidenta powinna zawierać co najmniej: wskazanie numeru uchwały oraz organu, który jej dokonuje, datę jej podjęcia, wskazanie podmiotu uprawnionego do badania, który został wybrany, wskazanie sprawozdania finansowego podlegającego badaniu oraz wskazanie, że uchwała wchodzi w życie z dniem jej podjęcia. Dodatkowo można również wskazać: termin badania, zobowiązanie kierownika jednostki do zawarcia umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania oraz podstawę prawną do podjęcia uchwały.

Odnosząc się ostatecznie do kwestii wyboru biegłego rewidenta należałoby jeszcze udzielić odpowiedzi na pytanie kto (który organ jednostki) powinien podpisać umowę z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdania finansowego? Ustawa o rachunkowości w art. 66 ust. 5 nakazuje, by umowę z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych zawarł kierownik jednostki, przy czym za kierownika jednostki uznaje się:

  • zarząd – w spółce akcyjnej i spółce z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • komplementariuszy prowadzących sprawy spółki – w spółce komandytowej i komandytowo-akcyjnej,
  • wspólników prowadzących sprawy spółki – w spółce jawnej i spółce cywilnej,
  • wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd – w spółce partnerskiej,
  • osobę prowadzącą działalność (właściciela) – w firmie osoby fizycznej.
20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×