Przed nami trzecia edycja turnieju PreZero Grand Prix

11.08.2022, 05:00

Już od 11 sierpnia 2022 roku w Krakowie będziemy po raz kolejny mogli być świadkami bardzo ciekawego turnieju sportowego, w którym udział wezmą drużyny występujące na co dzień w rozgrywkach siatkarskiej PlusLigi (analogiczny turniej żeński PreZero Grand Prix rozpocznie się w Warszawie 22 sierpnia tego roku). Już na wstępie warto podkreślić, że idea organizacji przytoczonych zawodów siatkarskich zrodziła się w 2020 roku jako inicjatywa atrakcyjnego powrotu do zmagań siatkarskich, które zostały przerwane w marcu ówczesnego roku z powodu wybuchu pandemii wirusem SARS-CoV-2.

Formułę turnieju PreZero Grand Prix można określić jako hybrydę rywalizacji w piłce siatkowej na hali oraz w odmianie plażowej. To właśnie płynne połączenie zasad i warunków jakie obowiązują w obu najpopularniejszych odmianach gry w piłkę siatkową na świecie sprawia, że omawiane zawody są atrakcyjne, widowiskowe, odmienne, a zarazem toczone są w atmosferze świetnej letniej rozrywki na otwartej przestrzeni, która kojarzona jest z siatkówką na tzw. piachu.

W związku z powyższym uznałem, że warto jest przybliżyć i porównać z siatkówką halową oraz plażową najważniejsze przepisy, zgodnie z którymi toczy się rywalizacja w rozpoczynającym się za niespełna dwa tygodnie męskim oraz turnieju PreZero Grand Prix. W tym celu sięgnąłem do treści Przepisów Gry 4 x 4 na paisku Polskiej Ligi Siatkówki oraz Regulaminu Rozgrywek Letniej Ligi w Piłce Siatkowej Kobiet i Mężczyzn.

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na fakt, iż o ile zawody odbywają się na boisku do siatkówki plażowej to już jego rozmiar przyjmuje szerokość oraz długość znaną nam z siatkówki halowej, czyli prostokąt 18 x 9 metrów, podzielony na dwie równe połowy. Wysokość na jakiej zawieszona jest siatka nie odbiega od przyjętych w siatkówce standardów, czyli wynosi 2,43 m (w rozgrywkach kobiecych – 2,24 m)

W skład jednego zespołu może wchodzić maksymalnie ośmiu zawodników (w siatkówce plażowej jest dwóch zawodników w składzie, zaś w siatkówce halowej maksymalnie 14 graczy) oraz pięciu członków sztabu trenersko-medycznego. Warto zaznaczyć, że spośród wskazanych ośmiu zawodników wchodzących w skład zespołu, na boisku w trakcie gry może przebywać czterech z nich, a pozostałych czterech pełni rolę rezerwowych. Jako ciekawostkę warto również wskazać, że na podstawie pkt 5 Przepisów Gry 4 x 4 na piasku Polskiej Ligi Siatkówki, solidarnie trener oraz kapitan zespołu są odpowiedzialni za zachowanie oraz dyscyplinę swoich członków zespołu.

Zwycięzcą meczu jest drużyna, która wygra dwa sety (czyli podobnie jak w siatkówce plażowej), zaś do wygrania jednego seta potrzebne jest zdobycie 25 punktów z warunkiem uzyskania dwóch punktów przewagi (czyli podobnie jak w siatkówce na hali). Dodać należy, że przy wyniku 1:1 w setach o zwycięstwie decyduje rozgrywka w postaci tie-breaka granego do 15 punktów (również z warunkiem minimum dwóch punktów przewagi drużyny wygrywającej).

Ponadto warto zwrócić uwagę, że kwestia dowolności odbić piłki w tym turnieju odpowiada zasadom przyjętym w siatkówce halowej i zdecydowanie nie jest tak rygorystyczna pod względem technicznym jak ma to miejsce w „plażówce”. Również w tym aspekcie dostrzegalna jest wspomniana wcześniej hybryda, gdyż prawidłowość odbić piłki odpowiada standardom w siatkówce halowej (np. prawo do tzw. miękkich kiwek w ataku), zaś sama piłka, którą rozgrywane są mecze w turnieju PreZero Grand Prix, jest modelem piłki siatkarskiej, której używa się podczas meczów na piasku.

Sam system turnieju przyjmuje postać rozgrywki pucharowej szczególnie znanej w siatkówce plażowej i określanej jako tzw. system brazylijski. Jego największą zaletą jest to, że aż do meczu półfinałowego pierwsza porażka w zawodach nie przekreśla szans drużyny na końcowe zwycięstwo. To jednocześnie sprawia, że każdy zespół w zawodach PreZero Grand Prix ma szanse co najmniej dwukrotnie zaprezentować swoje umiejętności, a co za tym idzie dać szanse jego kibicom do dłuższej radości z udziału ich drużyny w tej rywalizacji.

Powyższe zasady gry stanowią moim zdaniem najważniejszą część uregulowań, na których oparta jest rywalizacja w przedmiotowych zawodach. Na bazie doświadczeń z ubiegłych dwóch lat możemy być pewni, że zmagania sportowe o tytuł Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki będą równie emocjonujące, a kibicom, którzy zapragną uczestniczyć w nich na żywo pozostaje życzyć pięknej słonecznej pogody.

20.11.2024, 06:00

Zmiany w uchwale o członkostwie w PZPN

Weiterlesen
13.11.2024, 07:00

Transparentność w polskim sporcie

Weiterlesen

Haben Sie Fragen??

Rufen Sie mich an +48 71 794 77 83

Die Website verwendet Cookies, die für eine komfortable Nutzung der Website erforderlich sind. Sie können die Cookie-Einstellungen in Ihrem Browser jederzeit ändern. ×